مفتول شاخه

مفتول شاخه ای جزو مهمترین محصولات صنعتی می‌باشد و به عنوان یکی از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین محصولات تولیدی در این صنعت می‌باشند. انواع فولادی که برای تولید مفتول شاخه شده به کار می‌روند متغییر بوده و یکی از محبوب ترین آنها مفتول مسوار می‌باشد که به علت ویژگی رسانایی بالای آن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت صنعت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی و مشخصات این محصول را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با مفتول شاخه آشنا شوید.

انواع مفتول های شاخه ای

این مفتول های عموما در دو نوع خام یا سیاه و مفتول گالوانیزه یا سفید تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه این بخش شما را با ویژگی های هر کدام از این طبقه بندی ها بیشتر آشنا می‌کنیم.

انواع مفتول های شاخه ای

انواع مفتول های شاخه ای

 

مفتول سیاه

این نوع از مفتول های شاخه ای مقاوم اما منعطف و نرم می‌باشند. این مفتول ها در دمای بالای 900 درجه سانتی گراد تولید می‌شوند و اگر حاوی کربن کم تری باشند، نرمی آن نیز بیشتر می‌شود. هر چه میزان کربن در این محصولات بیشتر شود، سبب افزایش ساختی آن می‌شود  که به مفتول کمک می‌کند در برابر رطوبت و خوردگی مقاومت بالاتری از خود نشان دهند. این محصولات طی فرآیند کششی تولید شده و در فرمت کلاف و یا به صورت کیلویی به فروش می‌رسند.

مفتول شاخه سیاه

مفتول شاخه سیاه

روش تولید مفتول سیاه

برای تولید مفتول شاخه شده سیاه در مرحله اول، مفتول خام را به ضخامت لازمه در می‌آورده که این مرحله در طی عمل نورد سرد انجام می‌گیرد. در ابتدای این عملیات مفتول سفت بوده و امکان پیجاندن آن وجود نخواهد داشت. برای گالوانیزه کردن مفتول، آن را وارد کوره ای با 900 درجه سانتی گراد می‌کنند و آن را حرارت می‌دهند. به این کار در اصطلاح آنیلینگ کردن گفته می‌شود و کوره مورد استفاده را نیز، کوره آنیلینگ می‌نامند.

مفتول ها به صورت کلاف وارد کوره می‌شوند و روی کوره بسته می‌شود، پس از اینکه مفتول ها حرارت دیدند، از کوره تخلیه شده و سرد می‌شوند تا محصول مورد نیاز ما یا همان مفتول سیاه به تولید برسد. پس از این مرحله، به دو دلیل این نوع مفتول را در محلولی اسیدی تمیز می‌کنند:

  1. به دلیل جدا شدن لایه اکسیدی روی سطح ورق، سطح مفتول دچار آسیب می‌شود. پس این کار باعث افزایش کیفیت سطح مفتول سیاه می‌شود.
  2. در فرآیند نورد سرد، روی این ورقه های بدون اکسیدزدایی، اسید شویی سرد اتفاق می‌افتد و این مسئله باعث می‌شود که غلتک های نورد سرد سریعا ساییده شده و از تلرانس خارج گردند و فرآیند نورد سرد را مختل کنند.

مفتول گالوانیزه یا سفید

از گالوانیزه کردن مفتول شاخه ای سیاه، مفتول سفید تولید می‌شود. دو روش برای گالوانیزه کردن وجود دارد، گالوانیزه سرد و گرم و مفتول ها به هر کدام از این دو روش که تولید شوند به همان اسم نیز نامگذاری می‌شوند، پس در نتیجه آن ما دو دسته مفتول گالوانیزه سرد و گرم داریم.

مفتول گالوانیزه یا سفید

مفتول گالوانیزه یا سفید

مفتول گالوانیزه سرد

برای درست کردن این نوع از مفتول های شاخه ای، یا استفاده از یک جریان الکتریکی، مقتول سیاه را  کاملا تمیز کرده و هر گونه اکسیدی را از سطح آن پاک می‌کنند. پس از این مرحله روی آن یک لایه گالوانیزه سرد قرار می‌دهند تا مقاومت آن را در برابر عواملی همچون رطوبت و خوردگی افزایش دهند. این مدل از مفتول های گالوانیزه در قطر های 5 الی 6 و در اشکال کلاف و شاخه ای تولید می‌شوند و ویژگی های فیزیکی آن به نوع میلگرد اولیه بستگی دارد.

مفتول گالوانیزه سرد

مفتول گالوانیزه سرد

مفتول گالوانیزه گرم

در این مدل از گالوانیزه کردن، مفتول سیاه را به شدن حرارت داده و سپس روکش می‌کنند، که در اثر این حرارت وارد شده مفتول نهایی از نرمی قابل توجهی برخوردار می‌باشد. سپس وقتی عمل حرارت دادن انجام شد برای افزایش مقاومت مفتول شاخه ای روکشی از جنس روی بر سطح فولاد کشیده می‌شود، همچنین برای افزایش توان مقاومت در برابر خوردگی مفتول نهایی، یک روکش آلومینیوم نیز روی آن افزوده می‌شود.

مفتول گالوانیزه گرم

مفتول گالوانیزه گرم

مفتول هایی که با این روش تولید می‌شوند سطح یک نواخت و صافی دارند و بسیار منعطف و نرم می‌باشند. این مفتول ها به علت انعطاف پذیری بالایی که دارند جهت ساخت توری های گالوانیزه زیادی استفاده می‌شوند همچون توری های حصاری، فرنگی و انواع دیگر توری ها.

مشخصات مفتول گالوانیزه گرم

  • در مقابل خوردگی، رطوبت، زنگ زدگی و ساییدگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند
  • نصب و نگهداری آنها کار آسانی می‌باشد
  • سطحی صاف و یکنواخت دارند
  • از دوام و عمر طولانی برخورد دار می‌باشند

ساخت مفتول های شاخه ای سفید همانطور که توضیح داده شد از گالوانیزه شدن مفتول های سیاه اتفاق می‌افتد. میزان نرمی این مفتول های سفید به نرمی مفتول سیاه مورد استفاده بستگی دارد.

کاربرد مفتول سفید

مفتول سفید در ساخت محصولات مفتولی زیادی بکار می رود: از جمله برای تولید سیم خاردار مفتولی، تولید انواع توری های گالوانیزه مانند: توری مرغی، توری فرنگی، توری پرسی، توری حصاری، توری مش، توری گابیون.

مفتول شاخه ای مسوار

یکی از مهمترین و بزرگترین ویژگی های این مفتول شاخه ای که آن را تا اینقدر ارزشمند کرده است، توانایی استفاده آن در طولانی مدت می‌باشد. ویژگی بعدی آن کیفیت بالای آن در هدایت جریان برق می‌باشد که در کاربرد های آن تاثیر زیادی می‌گذارد. فرم پذیری بسیار بالای کابل خشک نیز یکی دیگر از ویژگی های اصلی آن می‌باشد که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

جالب است که بدانید مفتول های شاخه شده از پر کاربرد ترین محصولات موجود در بازار امروزه می‌باشند چرا که کاربرد های بسیار گسترده ای را پوشش می‌دهند و روزانه حجم انبوهی از خریداران را وارد بازار این صنعت می‌کنند. مفتول خشک که در واقع همان کابل های رشته ای می‌باشند از مس ساخته می‌شوند و پوششی عایق بر روی آنها کشیده می‌شود که عمدتا جنس آن از پلیمر و PVC  می‌باشد. از این نوع مفتول شاخه ای برای سیم کشی تابلو های تبلیغاتی و نیز توضیع برق در سراسر شهر استفاده می‌شود.

مفتول شاخه ای مسوار

مفتول شاخه ای مسوار

 

همانطور که پیشتر گفتیم این توانایی هدایت جریان برق این مفتول های شاخه ای می‌باشد که باعث افزایش کیفیت جریان برق می‌شود که در نتیجه آن سبب شده تا مردم از آن در صنایع و کار های متنوعی بهره ببرند. برخی از تولید کنندگان شروع به استفاده از آلومینیوم برای تولید این مفتول ها کردند اما همچنان کیفیت مفتول های مسی بیشتر بوده و همچنین از قیمت بالاتری نیز برخوردار می‌باشند.

از جمله کابل های مفتول خشک که در بازار عرضه می‌شود می‌توان به کابل های NYY اشاره کرد که عموما از آن برای اتصال دادن وسایل الکتریکی استفاده می‌شود. این کابل ها توانایی تولید میدان مغناطیسی را دارا می‌باشد که باعث کاربرد گسترده آن در صنعت می‌شود. عمدتا از این مفتول های شاخه ای در مسیر های چند مسیره و کوتاه استفاده می‌شود.

نکات مهم در زمان خرید مفتول

برای شناخت مفتول مناسب در هنگام خرید باید به یک سری نکات توجه کنیم تا تجربه بهتری از خرید خود داشته باشیم. در زیر به بررسی این نکات می‌پردازیم:

میزان انعطاف: در صورتی که مفتول شاخه غیرفابریک بوده یا از آهن و فولاد بی کیفیت تهیه شده باشد، نرمی و انعطاف پذیری لازمه را جهت تغییر حالت نخواهد داشت. به خاطر داشته باشید که مفتول باید علاوه بر استحکام از انعطاف پذیری و نرمی مشخصی نیز برخوردار باشد.

برای رسیدن به این هدف نیازمند به افراد متخصص می‌باشیم و از طرفی دیگر نیازمند مناسب بودن میزان حرارت کوره در زمان تولید مفتول و توجه به آن می‌باشیم.

وزن کلاف مفتول: در صنایع متنوع و همچنین در بازار ها، مفتول با وزن کمتر از طرفداران بیشتر برخوردار است. میزان وزن متوسطی که برای حلقه سیاه 5.1 اندازه گیری شده تقریبا 20 تا 25 کیلوگرم می‌باشد. به همین روال برای هر حلقه 5.2 و بیشتر از آن، تقریبا این وزن به 30 کیلوگرم نیز می‌رسد.

میزان شفافیت مفتول: بدون شک مفتولی که رنگ و ظاهر خوبی را از خود نشان نمی‌دهد میفیت خوبی نیز ندارد. بنابراین در هنگام خرید های خود به شفافیت مفتول شاخه توجه کنید تا از اندازه قابل قبولی برخوردار باشد.

کاربری مفتول: برای خرید مفتول ها همیشه تحقیق کنید که کدام یک از آنها با توجه به جنس و ویژگی هایشان بیشتر از بقیه مناسب نیاز های شما می‌باشد.

قیمت مفتول های شاخه ای

این مفتول از انواع مختلفی تشکیل شده اند که از جمله آنها می‌توان به مفتول سفید، سیاه، استیل و گالوانیزه اشاره کرد. اولین دلیل تفاوت قیمت در میان این دسته بندی ها، همانطور که می‌توانید حدس بزنید قیمت مواد اولیه به کار رفته در تولید این محصولات می‌باشند. پس با تفاوت و بالا و پایین شدن قیمت مواد اولیه، قیمت پایه هر کدام از مفتول های شاخه شده در روز می‌تواند متفاوت باشد. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها