مش جوشی

مقدمه

مش جوشی عموما در صنایعی مانند ساختمان سازی که از بتن استفاده فراوانی می‌شود به صورت خیلی زیادی مصرف می‌شوند. بتن در برابر نیرو هایی مانند وزن استحکام بسیار بالایی دارد اما معماران و مهندسان پس از گذر زمان متوجه شدند که این استحکام به میزان لازمه نبوده و پس از مدتی بتن ترک خورده و کارآیی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل به دنبال راه حلی گشتند تا از بتن در برابر نیروی کششی محافظت کند. راه حل مهندسان استفاده از مش جوشی با توری جوشی بود که به علت انعطاف پذیری بالایی که از خود نشان می‌دهد نیروی کششی را در خود تعدیل کرده و اجازه انتقال این نیرو را به بتن نمی‌دهد. شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی و کاربرد های مش جوشی را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

مش جوشی چیست؟

در حالت کلی به شبکه هایی از مفتول های به هم پیچیده شده که دارای چشمه می‌باشند توری یا فنس گفته می‌شود. توری های فلزی از باقته شدن مفتول ها به یکدیگر به وجود می‌آیند اما یک سری توری های جدید نیز وجود دارند که از ورق تهیه می‌شوند که به عنوان مثال می‌توان از توری لوزی نام برد. یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین کاربرد های این محصول برقراری امنیت زمین و یا جداسازی آن می‌باشد و ممکن است این توری از جنس فلز هایی همچون استیل، گالوانیزه، برنجی یا مسی باشد.

مش جوشی چیست

مش جوشی چیست

توری و مش

نامگذاری توری مش در کشور ما به صورت اشتباه بوده و همین طور باقی مانده است. چرا که کلمه Mesh در زبان انگلیسی به معنای توری می‌باشد و توری مش در واقع همان توری توری می‌باشد. با این حال این نامی است که توسط آن، این محصول در کشور ما به فروش می‌رسد. از نام های دیگر توری مش می‌توان به توری جوشی توری مشبک و پیش جوش اشاره کرد. مش جوشی از میلگرد های ساده، آجدار و مدل های ریز بافت آن با استفاده از مفتول گالوانیزه، مفتول سیاه یا مسوار تولید شده و به بازار عرضه می‌شود.

انواع مش جوشی

توری های جوشی که با نام انگلیسی Welded Wire Mesh نیز شناخته می‌شوند، همانند یک صفحه شطرنج می‌باشند. مش جوشی شبکه ای تشکیل شده از مفتول های به هم متصل شده از جنس آهن، فیبر و مواد دیگر می‌باشند. وزن این محصولات مرتبط با سایز میلگرد یا مفتول های مورد استفاده در تولید آنها می‌باشد، که با افزایش سایز این میلگرد ها وزن مش جوشی ما نیز افزایش پیدا می‌کند. یکی از مسائل دیگری که در وزن توری های جوشی تاثیر گذار می‌باشد اندازه چشمه های آن ها یا همان فاصله بین مفتول های آن می‌باشد که هر چه این چشمه ها بزرگ تر باشند، مفتول استفاده شده در تولید آنها کمتر می‌شود و وزن آنها کاهش پیدا می‌کند.

انواع مش جوشی

انواع مش جوشی

کاربرد مش جوشی

مش های جوشی به صورت عمده در پروژه های ساختمانی و برای کف بندی ساختمان ها استفاده می‌شوند. متداول ترین و محبوب ترین سایز آنها شبکه پیش جوش 6 و 8 می‌باشد که بیشتری فروش را در بازار دارند. مش جوشی نام های دیگری نیز دارد برای مثال در رشته های مهندسی به آن مش مهندسی یا همان Engineering Mesh گفته میشود یا به خاطر استفاده بسیار زیاد آنها در ساخت و ساز و مهندسی به آنها نام brc mesh داده شده است. این محصول رقیب های زیادی در صنعت ساختمان سازی ندارد چرا که در میان تمامی محصولات مشابه کاربردی ترین و مقرون به صرفه ترین به شمار می‌آید.

انواع مش جوشی

توری مش فلزی

این محصولات ممکن است از فولاد یا فلزات دیگر تولید شوند. توری مش فلزی به صورت بافته شده، شبکه، جوش، گسترش یافته یا فیلتر صفحه ای (الکتروفورم) بوده و در بازار موجود می‌باشند.

توری مش فلزی

توری مش فلزی

توری مش گالوانیزه

یکی از بهترین توری های مشبک، توری مش گالوانیزه می‌باشد که با علت داشتن ویژگی های خاصی همچون ضد زنگ بودن و عدم خوردگی به شدت مورد توجه مشتریان قرار گرفته اند. تولید این مدل از توری های مش امری طاقت فرسا می‌باشد و در نتیجه آن محصولات تولیدی از قیمت بالا تری نسبت به بقیه محصولات در بازار برخوردار می‌باشند.

توری مش گالوانیزه

توری مش گالوانیزه

توری مش فایبرگلاس

توری جوشی فایبر گلاس یک الگوی چسبیده از جنس فایبرگلاس می‌باشند که عموما برای ایجاد محصولات جدید مانند صفحه نمایش درب، اجزای فیلتراسیون و نوار های تقویت شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات معمولا توسط یک پوشش پی وی سی اسپری می‌شوند عمری طولانی تر و ضخامت بیشتری داشته باشند.

توری مش فایبرگلاس

توری مش فایبرگلاس

توری مش استیل

مش های تولید شده از استیل دارای گرید بندی های متنوعی می‌باشند که هر کدام به خودی خود کاربرد ها و ویژگی های خاصی را دارا می‌باشند.

توری مش استیل

توری مش استیل

کاربرد مش جوشی

این محصولات علاوه بر استفاده در ساختمان سازی برای جلوگیری از شکستن بتن ها کاربرد های متنوع دیگری را نیز دارا می‌باشند. در اینجا چند مورد از کاربرد های آنها را آورده ایم:

ساخت و ساز

مش های سنگین برای ساخت انواع سقف های کامپوزیت، قطعات پیش ساخت کامپوزیت و دیوار ها به کار می‌روند. از کاربرد های دیگر آن در ساخت تونل ها، مترو های داخل شهری، پل ها و غیره می‌باشد.

ساخت و ساز مش جوشی

ساخت و ساز مش جوشی

جلوگیری از ورود حشرات

توری های جوشی اغلب برای جلوگیری از حضرات نیز استفاده می‌شود. این توری ها به شکل یک شبکه سیمی در پنجره ها به عنوان پشه بند عمل می‌کنند که سدی در برابر وارد شدن این موجودات مزاحم می‌باشد.

محافظت در برابراشعه ها

از نوع سیمی این محصولات، جهت محافظت در برابر فرکانس های رادیویی در مایکروویو ها می‌توان استفاده کرد. از توری های جوشی به عنوان فیلتر استفاده شده که عموما از جنس فلزی یا نایلونی می‌باشند.

افزایش امنیت

مش جوشی با مقومت و استحکام بالایی که دارد در محافظت از مناطق لازمه به جای دیوار کشی استفاده می‌شود.

مش دیواری

شبکه های مشبک می‌توانند در تولید نیمکت پارک ها، سبد های زباله و بسیاری از موارد دیگر نقش آفرینی کنند که ار آنها با نام مش دیواری یاد می‌شود.

استفاده در پزشکی

مش نخاعی از محصولاتی می‌باشد که در رشته پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توری های جوشی به عنوان یک ساختار تقویت کننده در جراحی های فتق دیسک و  درمان فتق ناف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مش جوشی در موسیقی

از این محصول در درام الکترونیک استفاده می‌شود که عموم نوارندگان درام با این محصول آشناییت دارند.

حصار کشی

مش جوشی به عنوان حصار برای محافظت از حیوانات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای مش جوشی

قیمت مناسب

یک از مزیت های استفاده از توری جوشی قیمت تمام شده آنها در مقایسه با محصولات دیگر می‌باشد.

صرفه جویی در مصالح

همچنین از لحاظ صرفه جویی در مصالح به همراه مقاومت بالایی که توری های جوشی از خود نشان داده اند سبب شه که استفاده های متنوعی از آنها در ساخت ساز شود.

iran

مقاومت بالا

این توری ها توسط میلگرد و مفتول ها تولید می‌شوند که در نتیجه ان از استحکام بالایی برخوردار میباشند و همچنین در برابر اکسیداسیون نیز مقاوم می‌باشند و دچار زنگ زدگی نمی‌شوند. این مدل توری ها مقاومت بالایی داشته و عمر بالای آنها نسبت به عمر مصالح دیگر همچون بتن ها سبب می‌شود که مقرون به صرفه تر باشند.

سبک بودن آنها سبب آسانی حمل و نقل می‌شود

حمل و نقل توری های جوشی آسان بوده و یکی از ویژگی های آنها به شمار می‌آید. سایر مصالح که کارایی مشابهی با این محصولات دارند وزن زیادی داشته که حمل و نقل و دسترسی به آنها را کار سختی می‌کند.

قیمت توری جوشی

همانطور که پیش تر گفتیم تنوع توری جوشی بالا بوده و هر کدام درای مواد و شرایط اولیه خاصی برای تولید می‌باشند. این مسئله سبب شده که طبق شرایط هر کدام قیمت این محصولات متفاوت باشد. قبل از بررسی این پارامتر ها که در قیمت توری جوشی تاثیر گذار می‌باشند باید به این نکته اشاره کنیم که محل خرید شما نیز می‌تواند در قیمت این محصولات تاثیر گذار باشد.

فروشنده هایی که به صورت مستقیم به توری جوشی دسترسی ندارند و به عنوان فروشگاه های واسطه شناخته می‌شوند، ممکن است با قیمت بیشتری این محصولات را به شما ارائه کنند. خرید محصول از کارخانه ها و فروشنده هایی که به صورت مستقیم این محصولات را ارائه می‌کنند باعث پایین تر بودن قیمت محصول می‌شوند. با ما همراه باشید تا چند مورد از پارامتر هایی که در قیمت توری جوشی تاثیر دارند را به شما معرفی کنیم.

میزان ضخامت مفتول توری

هرچه ضخامت مفتول یا میلگرد های مصرف شده برای تولید این محصولات بیشتر و بزرگتر باشد، قیمت آنها نیز افزایش پیدا می‌کند. ضخامت محصول مورد نیاز شما باید با کاربردی که از آن در سازه خود انتظار دارید هم خوانی داشته باشد و از قبل حتمی بررسی شود.

سایز چشمه مش جوشی

اندازه چشمه ها متفاوت بوده که به خودی خود در وزن و میزان مفتول مورد نیاز برای تولید محصول دخیل می‌باشند. هرچه این چشمه ها بزرگتر باشند با کاهش مفتول و میلگرد مورد نیاز برای تولید قیمت محصول نیز کاهش می‌یابد.

روکش یا پوشش مش جوشی

اینکه مش توری شما از جنسی باشد تاثیر زیادی در قیمت آن خواهد داشت، همچون این مورد روکش این محصولات نیز تاثیر زیادی در قیمت دارند، برای مثال مش مشبک تولید شده با پوشش گالوانیزه یا پی وی سی از قیمت بالاتری نسبت به بقیه مدل های این محصول برخوردار هستند.

شرکت تولید کننده

کیفیت توری تولید شده از هر شرکت یا کارخانه ای با دیگر رقیبان این عرصه متفاوت می‌باشد. با افزایش کیفیت مواد اولیه و مراحل تولید توری جوشی قیمت آنها نیز افزایش پیدا می‌کنند.

ساده یا آجدار بودن مفتول توری جوشی

این موضوع نیز از موارد مطرح در قیمت توری جوشی می‌باشد. برای مثال میلگرد های ساده ارزان تر بوده اما همیشه بهترین کاربرد را نخواهند داشت.

نحوه تولید مش جوشی

این توری ها به شکل ورقه ورقه ساخته می‌شوند و مفتول های به کار رفته در تولید آنها نیز متنوع می‌باشند. به عنوان مثال این مفتول ها می‌ توانند از جنس کربن سیاه، آهن گالوانیزه و یا استنلس استیل باشند. این تنوع در جنس مفتول های مورد استفاده در تولید توری های جوشی سبب شده که هر مدل ویژگی های خاصی داشته باشند و روش تولید آنها نیز تفات زیادی با هم داشته باشد. برای مثال اگر مش از جنس فولاد ضد زنگ باشد در مناطق با رطوبت بالا کاربرد بیشتری خواهند داشت پس نیاز است فرآیند هایی متناسب با این محصول روی آن انجام شود. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها