تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم

ورق‌ های گالوانیزه یکی از مهم‌ترین انواع ورق‌های فولادی در بازار محسوب می‌شوند که با استفاده از دو روش گالوانیزاسیون سرد و گرم تولید می‌شوند. ویژگی‌های فراوان این ورق ها سبب شده که کاربردهای فراوانی در صنایع گوناگون داشته باشند اما تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم چیست؟ به صورت کلی می‌توان گفت که ورق‌های گالوانیزه درواقع از قرار دادن یک پوشش فلز روی بر سطح سایر ورق‌های فولادی به وجود می‌آیند.

ورق‌ های اولیه مورد استفاد در تولید ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های روغنی یا ورق‌های تولیدشده در فرآیند نورد سرد می‌باشندف در نتیجه ورق گالوانیزه علاوه بر خاصیت‌های جدیدی که در اثر قرار گرفتن پوشش روی بر سطح خود به دست می‌آورد، ویژگی‌های ورق‌ اولیه مورد استفاده در تولید آن را نیز دارا می‌باشد. شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا تفاوت های ورق گالوانیزه سرد و گرم را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصولات آشنا شوید.

مهم‌ترین ویژگی که در ورق گالوانیزه سرد و گرم دیده می‌شود، مقاومت بالای آن‌ها در برابر زنگ زدن و خوردگی می‌باشد. پوشش روی قرار داده شده بر سطح این ورق‌ها دلیل اصلی این ویژگی بوده به شکلی که از تماس بدنه اصلی ورق فولادی با اکسیژن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل فرآیند اکسیداسیون صورت نمی‌گیرد و این ورق‌ها از آسیب های احتمالی حفظ می‌شوند. اگرچه ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم ویژگی‌های مشترک زیادی دارند، اما در برخی از زمینه‌ ها نیز با یکدیگر متفاوت‌اند.

ورق گالوانیزه سرد و گرم

ورق گالوانیزه سرد و گرم مقاومت بالایی در برابر زنگ زدن و خوردگی دارند

فرق ورق گالوانیزه سرد و گرم

برای اینکه متوجه تفاوت های این محصولات شویم، باید در ابتدا با هر دو روش تولید محصولات گالوانیزه بیشتر آشنا شویم.

ورق گالوانیزه گرم

ورق‌های گالوانیزه گرم طی فرآیند گالوانیزاسیون گرم و با قرار گرفتن ورق‌های فولادی در حمام روی مذاب تولید می‌شوند. عموما دمای این حمام‌های روی بین 400 تا 500 درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌شود. ورق گالوانیزه گرم به همین دلیل بدین شکل نامگذاری شده است، چرا که تولید آن‌ها در دمای بالا صورت می‌گیرد. ورق‌های گالوانیزه گرم به دلیل تحمل حرارت بالا، دارای سطح ظاهری مات هستند و رنگی تقریباً کدر و طوسی رنگ دارند و همین امر سبب شده که از آنها در بخش‌هایی استفاده می‌شود که ظاهر اهمیت چندانی ندارد.

ورق گالوانیزه سرد

نوع دیگر ورق گالوانیزه که از طریق گالوانیزاسیون سرد به تولید می‌رسد، ورق‌های گالوانیزه سرد می‌باشد. این ورق‌ها هم با قرار داده شدن یک پوشش روی بر سطح ورق‌های فولادی به تولید می‌رسد اما تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در روش تولید آن‌ها می‌باشد.

فرق ورق گالوانیزه سرد و گرم

فرق ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت گالوانیزه گرم و سرد چیست؟

حال که با نحوه تولید این دو محصول بیشتر آشنا شدیم، باید کمی ریز تر شویم تا درک کنیم که این ورق‌ها از چه جنبه‌های گوناگونی با هم تفاوت دارند. جهت خرید متناسب‌ترین ورق‌ها، شما باید در ابتدا نیاز ها و ویژگی های مورد نیاز خود را از یک محصول مشخص کنید. بدین ‌ترتیب، شما می‌‌توانید با مناسب‌ترین هزینه، بهترین ورق را برای کاربرد موردنیاز خود انتخاب نمایید. ازجمله مهم‌ترین جنبه‌های تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم شامل روش ساخت، شکل ظاهری، خاصت شیمیایی، دوام و کاربرد آن‌ها می‌شود.

تفاوت در روش ساخت

این مورد مهم‌ترین و بزرگترین تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم محسوب می‌شود که خود باعث به وجود آمدن بسیاری دیگر از تفاوت های این دو محصول گردیده است. ورق‌های گالوانیزه گرم از غوطه‌ور کردن ورق‌های فولادی در استخرهای مذاب روی ایجاد می‌شوند، این در حالی است‌ که ساخت ورق گالوانیزه سرد به دو صورت اسپری کردن محلول روی بر سطح ورق فولادی و فرآیند الکتروگالوانیزاسیون در دمای پایین صورت می‌گیرد.

تولید ورق گالوانیزه گرم

ورق‌های گرم تولیدی از فرآیند گالوانیزاسیون گرم با قرار دادن ورق‌های فولادی نورد سرد در حمام‌های روی مذاب ایجاد می‌شوند، هرچند که قبل از انجام این کار، فرآیندهای گوناگونی بر روی ورق فولادی اولیه صورت می‌گیرد. در نهایت نیز فرآیند گالوانیزاسیون گرم با کنترل شرایط، و سپس به سرد کردن این ورق‌ها اقدام می‌شود.

 تولید ورق گالوانیزه سرد

برای ساخت ورق گالوانیزه سرد، دو روش کاملا مختلف وجود دارد. یکی از این است که محلول روی را بر سطح ورق‌های فولادی اسپری کنیم. روش دیگر که برای تولید ورق گالوانیزه سرد استفاده می‌شود، روش آبکاری الکتریکی یا همان گالوانیزه الکتریکی می‌باشد.

تفاوت ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم

همانطور که اشاره کوچکی به این موضوع داشتیم، ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم حتی ازلحاظ ظاهری هم با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت هم در ضخامت آن‌ها دیده می‌شود که درنتیجه تفاوت ضخامت روی بر سطح ورق با توجه به روش گالوانیزاسیون تولیدی آنها متفاومت می‌باشد و هم در شکل سطحی آن‌ها است.

تفاوت ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت در ضخامت

با توجه به تفاوت در روش تولیدی ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم، ضخامت نهایی این ورق‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود، چرا که لایه روی آنها از ضخامت مختلفی برخوردار می‌باشد. ورق‌های تولیدشده در فرآیند گالوانیزه گرم دارای ضخامت‌های بالایی هستند و دلیل آن هم قرار گرفتن میزان بیش‌تر فلز روی بر سطح آن‌ها است که کیفیت نهایی محصول را نیز افزایش می‌دهد.

تفاوت در سطح

ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم ازلحاظ شکل سطحی نیز باهم تفاوت دارند، چرا که ورق گالوانیزه گرم تحت دمای بالا ایجاد می‌شود و در نتیجه دارای سطح کدر و مات بوده و رنگ طوسی دارند. همچنین سطح این ورق‌ها خیل صاف و صیقلی نمی‌باشد اما برخلاف ورق‌های گالوانیزه گرم، نوع سرد این محصولات از سطحی براق و درخشان و صاف و صیقلی برخوردار می‌باشد.

به همین دلیل با توجه به تفاوت‌های ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم، از ورق‌های گرم بیش‌تر در بخش‌هایی استفاده می‌شود که ظاهر کار اهمیت کم‌تری داشته و نیاز اصلی مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی می‌باشد. برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند، یعنی از ورق‌های سرد در قسمت‌هایی استفاده می‌شود که ظاهر اهمیت دارد، اما نیاز به مقاومت خیلی زیادی در برابر خوردگی و زنگ زدن وجود ندارد.

خاصیت شیمیایی

همانطور که پیش تر اشاره داشتیم، در هنگام ساخت ورق‌های گالوانیزه گرم یک واکنش شیمیایی بین روی مذاب و ورق فولادی انجام می‌گیرد که درنتیجه آن، روی تا چندین لایه به فولاد نفوذ کرده و به‌شدت جذب آن می‌شود. به همین دلیل امکان جدا شدن روی از ورق بسیار کاهش می‌یابد و حتی در صورت ایجاد خراش در سطح ورق، بازهم روی این قابلیت را دارد که از ورق محافظت کند. در تولید ورق گالوانیزه سرد برخلاف روش گرم، این واکنش شیمیایی وجود نداشته و به همین دلیل امکان جدا شدن پوشش روی از ورق نیز وجود دارد.

عمر و دوام

نکته مهم دیگر که در میان تفاوت‌های ورق گالوانیزه سرد و گرم بسیار اهمیت دارد، دوام و طول عمر این ورق‌ها است. ورق‌های گالوانیزه گرم به دلیل چسبندگی بالای روی به سطح ورق و هم‌چنین ضخامت بیشتر این پوشش نسبت به روش سرد، مقاومت بهتری در برابر خوردگی و زنگ زدن دارد. درنتیجه، طول عمر این محصولات نیز نسبت به ورق‌های گالوانیزه سرد بیشتر می‌باشد.

تفاوت در کاربرد

ورق‌های گالوانیزه گرم ضخامت بالایی داشته و به دلیل تولید در دمای بالا، روی و فولاد باهم واکنش داده و اتصال خوبی برقرار می‌کنند. این ویزگی ها سبب می‌شوند که ورق گالوانیزه گرم در برابر زنگ‌زدگی و حتی خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار باشد. همین امر سبب شده که از گالوانیزه گرم بیش‌تر در محیط‌های باز و جاهایی که در معرض رطوبت و آب قرار دارند، استفاده ‌شود.

از رایج‌ترین موارد استفاده از این ورق‌ها می‌توان به اجرای گالوانیزه گرم بر روی سطح دکل‌های مخابراتی، لوله‌های آب، گارد ریل‌ها، دکل‌های فشارقوی و برخی تیرهای برق اشاره نمود که کیفیت بالای این محصولات را به ما خاطر نشان می‌کنند.

ورق‌های گالوانیزه سرد به دلیل ضخامت کمتر پوشش محافظی که دارند، از مقاومت کم‌تری در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی برخوردار می‌باشند. این موضوع به این معنی نیست که ورق گالوانیزه سرد از این لحاظ ضعیف عمل کرده است، بلکه نسبت به ورق‌های گالوانیزه گرم مقاومتش کم‌تر می‌باشد. با توجه به این موارد، می‌توان حدس زد که اجرای ورق گالوانیزه سرد در بخش‌هایی که احتمال خوردگی و زنگ زدن ورق کم‌تر است کاربرد دارد. به عنوان مثال: ساخت محصولات بهداشتی، قطعات گوناگون خودرو، پیچ و مهره و لوله‌های با ضخامت کم ازجمله رایج‌ترین کاربرد های ورق گالوانیزه سرد محصوب می‌شوند.

در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها