میلگرد آجدار مارپیچ و آجدار جناقی از نظر نوع آج

همان طور که اطلاع دارید، میلگرد آجدار یکی از محصولات فولادی محسوب می‌شود که در اثر کشش و نورد شمش یا بیلت به تولید می‌رسد. این محصولات در گریدهای مختلفی به تولید می‌رسند که هر کدام از ویزگی های خاصی برخودارند. شرکت ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی، انواع گرید ها و کاربرد های میلگرد های آجدار برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار چیست؟

این دسته از میلگرد ها در کارخانجات نورد بعد از عملیات پیش گرم توسط دستگاه کشیده شده و به میله‌ای طویل تبدیل می‌شوند که در نهایت با کمک دستگاه‌های آج زنی، عملیات آجدار شدن روی آن پیاده سازی می‌شود. بدین شکل که در طی این فرآیند استحکام این میلگرد ها افزایش می‌یابد.

اولین استاندارد تدوین شده در زمینه میلگردهای آجدار که در کشور ما ایجاد شد، مربوط به استاندارد کارخانه ذوب آهن اصفهان برگرفته از استاندارد کشور شوروی سابق بود. نخست کارخانه ذوب آهن اصفهان میلگردهای گرم نوردیده را به سه دسته به علائم مشخصه آج ۲۸-۴۲، AII  و AIII   طبقه بندی و سپس در سال ۱۳۷۱ میلگردهای آجدار را در ۴ دسته با علائم مشخصه:  آج ۲۸-۴۲،  آج ۳۰-۵۰ ، آج ۴۰-۶۰ و آج ۴۷-۷۰ تولید و به بازار عرضه کرد.

هرچند که امروزه این طبقه بندی دوباره دستخوش تغییر گردیده و امروزه در کشور استاندارد ملی شماره ۳۱۳۲ مربوط به میلگردهای گرم نوردیده مصرفی در بتن بعنوان مرجع رسمی تولید این محصولات شناخته می‌شود، به شکلی که همگی واحدهای تولیدی میلگرد موظف به تولید محصولات خود براساس مشخصات مندرج در این استاندارد هستند.

قطر اسمی میلگرد آجدار

قطر اسمی میلگردهای آجدار، معادل قطر اسمی میلگرد صاف هم وزن آن اختیار می شود. این محصول که به عنوان آرماتور برای مصرف در بتن مسلح  بکار گرفته می‌شود، در طراحی یک سازه بتنی همچون خود بتن نقش اساسی را ایفا می‌کند. با پیشرفت صنعت تولید این محصولات و فرآیندهای تولید آنها، به مرور زمان میلگردهای آجدار از نظر شکل ظاهری و خواص مکانیکی و شیمیایی تغییر یافته و در استانداردهای قدیمی تجدیدنظر صورت گرفت که همانطور که گفتیم امروزه استاندارد ملی شماره 3132  جایگزین آنها شده است.

تفاوت میلگرد آجدار مارپیچ و جناقی

میلگرد آجدار مارپیچ (آج ۳۴۰) و آجدار جناقی (آج ۴۰۰) از نظر نوع آج، تفاوتهای آشکاری با یکدیگر دارند که به ‌راحتی و با چشم قابل تشخیص می‌باشد. در میلگردهای آج ۳۴۰ برجستگی های عرضی بصورت یکنواخت با زاویه حداقل ۴۵ درجه نسبت به محور طولی یا دوکی شکل در دو طرف برجستگی طولی پیچیده شده است.

راه شناسایی کاربردی: در یک میلگرد آج ۳۴۰، برجستگی عرضی به مانند طنابی است که دور یک میله بصورت مارپیچ پیچیده شده و شما با استفاده از این نکته می‌توانید آن را به راحتی تشخیص دهید.

انواع میلگرد آجدار

میلگردهای آج‌دار نیز همچون محصولات فولادی دیگر در دسته بندی های مختلفی طبقه بندی می‌شود که این دسته بندی ها براساس مواد اولیه و عملیات حرارتی صورت گرفته اند. سه نوع دسته بندی برای گریدهای مختلف میلگردهای آجدار وجود دارد:

 • گرید A2
 • گرید A3
 • گرید A4

مشخصات میلگرد با گرید  A2

 • تنش تسلیم ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
 • تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
 • با ۱۹ درصد انعطاف پذیری، به عنوان میلگرد نرم در نظر گرفته می‌شود
 • مناسب برای عملیات‌های ساختمانی و کاربرد فراوان در خاموت زنی

مشخصات میلگرد با گرید  A3

 • تنش تسلیم ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
 • تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
 • از کاربردهای مهم آن می‌توان به سیویل صنعتی و ساختمانی اشاره داشت
 • عملیات جوشکاری نباید روی آن صورت گیرد
 • توجه داشته باشید که میلگرد ساده نیز وجود دارد که فاقد آج بوده و سطح صیقلی دارد

مشخصات میلگرد  A4

 • استحکام کششی: 650 مگاپاسکال
 • مقاومت تسلیم: 500 مگاپاسکال

مشخصات میلگرد ساده

 • تنش تسلیم ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
 • تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
 • با ۲۵ درصد تغییرشکل یا همان انعطاف پذیری، به عنوان میلگرد نرم در نظر گرفته می‌شود
 • مناسب عملیات جوشکاری و آهنگری می‌باشد
 • میلگرد آجدار با گرید A3 بیش‌ترین مصرف را داشته و تنش تسلیم آن ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر است
تفاوت میلگرد آجدار مارپیچ و جناقی

تفاوت میلگرد آجدار مارپیچ و جناقی

در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

معرفی میلگردهای ارزان موجود در بازار

طی سال 99 باوجود تورم بی‌سابقه، قیمت آهن به‌شدت در بازار افزایش یافت و در نتیجه همین گرانی‌ها تقاضا در بازار آهن و فولاد کاهش پیدا کرد. به‌طور مثال تنها کسانی اقدام به خرید میلگرد می‌کردند که نیاز قطعی به آن داشتند و حتی این افراد نیز به دنبال خرید میلگردهای ارزان بازار هستند. شرکت ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی و انواعی از میلگرد های ارزان قیمت را برای شما تعبیه دیده است.

قیمت میلگردهای ارزان به چه عواملی بستگی دارد؟

برای معرفی میلگردهای ارزان باید در مرحله اول بدانید قیمت این محصول به چه پرامترهایی بستگی دارد:

 1. قیمت ارز
 2. میزان عرضه و تقاضا
 3. قیمت جهانی فولاد

این 3 عامل، اصلی ترین تعیین‌کننده های افزایش قیمت کلی در بازار آهن و فولاد به شمار می‌آیند، هرچند که علاوه بر موارد بالا قیمت میلگردهای ارزان برندهای مختلف نیز بسته به برخی فاکتورها متفاوت خواهند بود. در ادامه این مطلب به بررسی برخی از این فاکتور ها خواهیم پراخت.

قیمت میلگردهای ارزان به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت میلگردهای ارزان به چه عواملی بستگی دارد؟

تأثیر مواد اولیه بر قیمت نهایی میلگردهای ارزان

کارخانه های مختلف از مواد اولیه متفاوتی برای ساخت میلگردهای خود بهره می‌برند که هرکدام به خودی خود می‌تواند بر کیفیت و قیمت میلگردهای ارزان تولیدی مؤثر باشد. میلگردهای فولادی، عموما ترکیبی از عناصر مختلف شامل آهن، منگنز، کربن، گوگرد و فسفر می‌باشند، چرا که آهن به تنهایی از مقاومت خوبی در برابر عوامل مختلف برخوردار نمی‌باشد. همچنین نسبت کربن موجود در فولاد نیز از عوامل مهم تاثیرگذار در کیفیت آن می‌باشد. عموما در ساخت میلگردف شمش‌های sp5 به کار می‌رود که سایزبندی‌های متفاوتی دارند.

ابعاد شمش‌ها معمولاً 6000*150*150 یا 6000*125*125 و طول آن‌ها 12 متر می‌باشد. هرچند که این امکان وجود دارد که شمش‌ها طول‌های بالاتری نیز داشته باشند که در این صورت باید قبل از استفاده حتمی برش داده شوند. همچنین برخی اوقات از ضایعات آهن نیز برای تولید میلگرد استفاده می‌شود.

تأثیر روش ساخت بر قیمت نهایی میلگرد

ساخت میلگرد ها نیز با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در استانداردهای مربوطه مجاز شمرده می‌شوند. حتی در تولید میلگردها با کمترین کیفیت ممکنه از استانداردهای ساخت میلگرد استفاده می‌شود.

در حال حاضر در ایران 4 روش برای تولید میلگرد وجود دارد:

 • نورد سرد
 • نورد گرم
 • میکرو آلیاژی
 • ترمکس

توجه داشته باشید که میلگردهای تولید شده به روش‌های مختلف دارای ویژگی‌های متفاوتی خواهند بود.

تأثیر نوع میلگرد بر قیمت آن

طبق استاندارد ملی شماره 3132، 4 نوع میلگرد A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شوند که آنها را برای شما آورده ایم:

میلگرد A1

 • بدون آج و ساده
 • استحکام کششی: 360 مگاپاسکال
 • مقاومت تسلیم: 240 مگاپاسکال

میلگرد A2

 • آجدار مارپیچ و دوک مانند
 • استحکام کششی: 500 مگاپاسکال
 • مقاومت تسلیم: 340 مگاپاسکال

میلگرد A3

 • آجدار جناغی
 • استحکام کششی: 600 مگاپاسکال
 • مقاومت تسلیم: 400 مگاپاسکال

میلگرد A4

 • آجدار مرکب
 • استحکام کششی: 650 مگاپاسکال
 • مقاومت تسلیم: 500 مگاپاسکال

اغلب میلگردهای آجدار عموما در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این میان قیمت میلگرد A4 بالاترین مقدار را دارد اما به دلیل کارایی این محصول می‌توان وزن میلگرد مصرفی را تا 25 درصد کاهش داد.

وزن میلگرد بر قیمت آن چه تأثیری دارد؟

به دلیل این ‌که قیمت میلگرد بر اساس کیلوگرم اعلام می‌شود، وزن هر شاخه میلگرد بر قیمت تمام‌شده آن بسیار اثرگذار خواهد بود. همچنین وزن هر شاخه میلگرد یک سایز مشخص از برندهای مختلف می‌توانند تا 2 کیلوگرم با یکدیگر متفاوت داشته باشند؛ بنابراین شما می‌توانید برحسب کاربری‌تان و در صورت امکان از میلگردهایی با وزن کمتر استفاده کنید.

آیا خرید میلگرد ارزان برای شما به‌صرفه است؟

اگر خرید میلگرد ارزان یکی از دغدغه های اصلی شما محسوب می‌شود، بهتر است علاوه بر در نظر داشتن قیمت میلگرد، به هزینه حمل‌ونقل آن نیز توجه داشته باشید. برخی اوقات ممکن است شما ارزان‌ترین میلگرد بازار را هم تهیه کنید ولی با احتساب هزینه حمل‌ونقل آن، درنهایت قیمت بار برای شما چندان هم مقرون‌به‌صرفه تمام نشود. همین مسئله سبب شده که ما به شما پیشنهاد کنیم که تا جای ممکنه، به هنگام خرید ارزان‌ترین میلگرد مورد نظر خود، این کار را از کارخانه‌های اطراف محل پروژه انجام دهید تا درنهایت کمترین قیمت میلگرد را پرداخت کنید.

آیا خرید میلگرد ارزان برای شما به‌صرفه است؟

آیا خرید میلگرد ارزان برای شما به‌صرفه است؟

معرفی میلگردهای ارزان موجود در بازار

حال که شما به دنبال خرید میلگردهای ارزان اما با کیفیت موجود در بازار می‌باشید، باید به شما بگوییم میلگرد ابهر، ابرکوه، آریا ذوب، پرشین و فایکو ازجمله ارزان‌ترین میلگردهای بازار به شمار می‌آیند.

کلام آخر…

در طی این مطلب تلاش کردیم که برای آشناییت بیشتر شما و خرید یک میلگرد ارزان، شما را با عوامل تاثیرگذار در قیمت این محصولات همچون هزینه حمل‌ونقل، وزن، مواد اولیه و روش ساخت میلگرد بیشتر آشنا کنیم. پیشنهاد ما به شما این است که فقط به قیمت توجه نکنید و به دنبال باکیفیت باشید. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم

ورق‌ های گالوانیزه یکی از مهم‌ترین انواع ورق‌های فولادی در بازار محسوب می‌شوند که با استفاده از دو روش گالوانیزاسیون سرد و گرم تولید می‌شوند. ویژگی‌های فراوان این ورق ها سبب شده که کاربردهای فراوانی در صنایع گوناگون داشته باشند اما تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم چیست؟ به صورت کلی می‌توان گفت که ورق‌های گالوانیزه درواقع از قرار دادن یک پوشش فلز روی بر سطح سایر ورق‌های فولادی به وجود می‌آیند.

ورق‌ های اولیه مورد استفاد در تولید ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های روغنی یا ورق‌های تولیدشده در فرآیند نورد سرد می‌باشندف در نتیجه ورق گالوانیزه علاوه بر خاصیت‌های جدیدی که در اثر قرار گرفتن پوشش روی بر سطح خود به دست می‌آورد، ویژگی‌های ورق‌ اولیه مورد استفاده در تولید آن را نیز دارا می‌باشد. شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا تفاوت های ورق گالوانیزه سرد و گرم را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصولات آشنا شوید.

مهم‌ترین ویژگی که در ورق گالوانیزه سرد و گرم دیده می‌شود، مقاومت بالای آن‌ها در برابر زنگ زدن و خوردگی می‌باشد. پوشش روی قرار داده شده بر سطح این ورق‌ها دلیل اصلی این ویژگی بوده به شکلی که از تماس بدنه اصلی ورق فولادی با اکسیژن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل فرآیند اکسیداسیون صورت نمی‌گیرد و این ورق‌ها از آسیب های احتمالی حفظ می‌شوند. اگرچه ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم ویژگی‌های مشترک زیادی دارند، اما در برخی از زمینه‌ ها نیز با یکدیگر متفاوت‌اند.

ورق گالوانیزه سرد و گرم

ورق گالوانیزه سرد و گرم مقاومت بالایی در برابر زنگ زدن و خوردگی دارند

فرق ورق گالوانیزه سرد و گرم

برای اینکه متوجه تفاوت های این محصولات شویم، باید در ابتدا با هر دو روش تولید محصولات گالوانیزه بیشتر آشنا شویم.

ورق گالوانیزه گرم

ورق‌های گالوانیزه گرم طی فرآیند گالوانیزاسیون گرم و با قرار گرفتن ورق‌های فولادی در حمام روی مذاب تولید می‌شوند. عموما دمای این حمام‌های روی بین 400 تا 500 درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌شود. ورق گالوانیزه گرم به همین دلیل بدین شکل نامگذاری شده است، چرا که تولید آن‌ها در دمای بالا صورت می‌گیرد. ورق‌های گالوانیزه گرم به دلیل تحمل حرارت بالا، دارای سطح ظاهری مات هستند و رنگی تقریباً کدر و طوسی رنگ دارند و همین امر سبب شده که از آنها در بخش‌هایی استفاده می‌شود که ظاهر اهمیت چندانی ندارد.

ورق گالوانیزه سرد

نوع دیگر ورق گالوانیزه که از طریق گالوانیزاسیون سرد به تولید می‌رسد، ورق‌های گالوانیزه سرد می‌باشد. این ورق‌ها هم با قرار داده شدن یک پوشش روی بر سطح ورق‌های فولادی به تولید می‌رسد اما تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در روش تولید آن‌ها می‌باشد.

فرق ورق گالوانیزه سرد و گرم

فرق ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت گالوانیزه گرم و سرد چیست؟

حال که با نحوه تولید این دو محصول بیشتر آشنا شدیم، باید کمی ریز تر شویم تا درک کنیم که این ورق‌ها از چه جنبه‌های گوناگونی با هم تفاوت دارند. جهت خرید متناسب‌ترین ورق‌ها، شما باید در ابتدا نیاز ها و ویژگی های مورد نیاز خود را از یک محصول مشخص کنید. بدین ‌ترتیب، شما می‌‌توانید با مناسب‌ترین هزینه، بهترین ورق را برای کاربرد موردنیاز خود انتخاب نمایید. ازجمله مهم‌ترین جنبه‌های تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم شامل روش ساخت، شکل ظاهری، خاصت شیمیایی، دوام و کاربرد آن‌ها می‌شود.

تفاوت در روش ساخت

این مورد مهم‌ترین و بزرگترین تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم محسوب می‌شود که خود باعث به وجود آمدن بسیاری دیگر از تفاوت های این دو محصول گردیده است. ورق‌های گالوانیزه گرم از غوطه‌ور کردن ورق‌های فولادی در استخرهای مذاب روی ایجاد می‌شوند، این در حالی است‌ که ساخت ورق گالوانیزه سرد به دو صورت اسپری کردن محلول روی بر سطح ورق فولادی و فرآیند الکتروگالوانیزاسیون در دمای پایین صورت می‌گیرد.

تولید ورق گالوانیزه گرم

ورق‌های گرم تولیدی از فرآیند گالوانیزاسیون گرم با قرار دادن ورق‌های فولادی نورد سرد در حمام‌های روی مذاب ایجاد می‌شوند، هرچند که قبل از انجام این کار، فرآیندهای گوناگونی بر روی ورق فولادی اولیه صورت می‌گیرد. در نهایت نیز فرآیند گالوانیزاسیون گرم با کنترل شرایط، و سپس به سرد کردن این ورق‌ها اقدام می‌شود.

 تولید ورق گالوانیزه سرد

برای ساخت ورق گالوانیزه سرد، دو روش کاملا مختلف وجود دارد. یکی از این است که محلول روی را بر سطح ورق‌های فولادی اسپری کنیم. روش دیگر که برای تولید ورق گالوانیزه سرد استفاده می‌شود، روش آبکاری الکتریکی یا همان گالوانیزه الکتریکی می‌باشد.

تفاوت ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم

همانطور که اشاره کوچکی به این موضوع داشتیم، ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم حتی ازلحاظ ظاهری هم با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت هم در ضخامت آن‌ها دیده می‌شود که درنتیجه تفاوت ضخامت روی بر سطح ورق با توجه به روش گالوانیزاسیون تولیدی آنها متفاومت می‌باشد و هم در شکل سطحی آن‌ها است.

تفاوت ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت در ضخامت

با توجه به تفاوت در روش تولیدی ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم، ضخامت نهایی این ورق‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود، چرا که لایه روی آنها از ضخامت مختلفی برخوردار می‌باشد. ورق‌های تولیدشده در فرآیند گالوانیزه گرم دارای ضخامت‌های بالایی هستند و دلیل آن هم قرار گرفتن میزان بیش‌تر فلز روی بر سطح آن‌ها است که کیفیت نهایی محصول را نیز افزایش می‌دهد.

تفاوت در سطح

ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم ازلحاظ شکل سطحی نیز باهم تفاوت دارند، چرا که ورق گالوانیزه گرم تحت دمای بالا ایجاد می‌شود و در نتیجه دارای سطح کدر و مات بوده و رنگ طوسی دارند. همچنین سطح این ورق‌ها خیل صاف و صیقلی نمی‌باشد اما برخلاف ورق‌های گالوانیزه گرم، نوع سرد این محصولات از سطحی براق و درخشان و صاف و صیقلی برخوردار می‌باشد.

به همین دلیل با توجه به تفاوت‌های ظاهری ورق گالوانیزه سرد و گرم، از ورق‌های گرم بیش‌تر در بخش‌هایی استفاده می‌شود که ظاهر کار اهمیت کم‌تری داشته و نیاز اصلی مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی می‌باشد. برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند، یعنی از ورق‌های سرد در قسمت‌هایی استفاده می‌شود که ظاهر اهمیت دارد، اما نیاز به مقاومت خیلی زیادی در برابر خوردگی و زنگ زدن وجود ندارد.

خاصیت شیمیایی

همانطور که پیش تر اشاره داشتیم، در هنگام ساخت ورق‌های گالوانیزه گرم یک واکنش شیمیایی بین روی مذاب و ورق فولادی انجام می‌گیرد که درنتیجه آن، روی تا چندین لایه به فولاد نفوذ کرده و به‌شدت جذب آن می‌شود. به همین دلیل امکان جدا شدن روی از ورق بسیار کاهش می‌یابد و حتی در صورت ایجاد خراش در سطح ورق، بازهم روی این قابلیت را دارد که از ورق محافظت کند. در تولید ورق گالوانیزه سرد برخلاف روش گرم، این واکنش شیمیایی وجود نداشته و به همین دلیل امکان جدا شدن پوشش روی از ورق نیز وجود دارد.

عمر و دوام

نکته مهم دیگر که در میان تفاوت‌های ورق گالوانیزه سرد و گرم بسیار اهمیت دارد، دوام و طول عمر این ورق‌ها است. ورق‌های گالوانیزه گرم به دلیل چسبندگی بالای روی به سطح ورق و هم‌چنین ضخامت بیشتر این پوشش نسبت به روش سرد، مقاومت بهتری در برابر خوردگی و زنگ زدن دارد. درنتیجه، طول عمر این محصولات نیز نسبت به ورق‌های گالوانیزه سرد بیشتر می‌باشد.

تفاوت در کاربرد

ورق‌های گالوانیزه گرم ضخامت بالایی داشته و به دلیل تولید در دمای بالا، روی و فولاد باهم واکنش داده و اتصال خوبی برقرار می‌کنند. این ویزگی ها سبب می‌شوند که ورق گالوانیزه گرم در برابر زنگ‌زدگی و حتی خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار باشد. همین امر سبب شده که از گالوانیزه گرم بیش‌تر در محیط‌های باز و جاهایی که در معرض رطوبت و آب قرار دارند، استفاده ‌شود.

از رایج‌ترین موارد استفاده از این ورق‌ها می‌توان به اجرای گالوانیزه گرم بر روی سطح دکل‌های مخابراتی، لوله‌های آب، گارد ریل‌ها، دکل‌های فشارقوی و برخی تیرهای برق اشاره نمود که کیفیت بالای این محصولات را به ما خاطر نشان می‌کنند.

ورق‌های گالوانیزه سرد به دلیل ضخامت کمتر پوشش محافظی که دارند، از مقاومت کم‌تری در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی برخوردار می‌باشند. این موضوع به این معنی نیست که ورق گالوانیزه سرد از این لحاظ ضعیف عمل کرده است، بلکه نسبت به ورق‌های گالوانیزه گرم مقاومتش کم‌تر می‌باشد. با توجه به این موارد، می‌توان حدس زد که اجرای ورق گالوانیزه سرد در بخش‌هایی که احتمال خوردگی و زنگ زدن ورق کم‌تر است کاربرد دارد. به عنوان مثال: ساخت محصولات بهداشتی، قطعات گوناگون خودرو، پیچ و مهره و لوله‌های با ضخامت کم ازجمله رایج‌ترین کاربرد های ورق گالوانیزه سرد محصوب می‌شوند.

در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

مقاومت تیرآهن چقدر است؟

تیرآهن یکی از اصلی ‌ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود، چرا که مواد سازنده و شکل هندسی آن، میزان مقاومت تیرآهن و رفتار اجزای دیگر سازه را مشخص می‌کند. تیرآهن با در نظر گرفتن وزن آن و استفاده درست و مناسب از آن، همیشه در ساختمان‌سازی تحمل بار بالایی ایجاد می‌کند. این محصولات باید طبق استاندارد ها و اصول خاصی به تولید برسند تا استحکام و مقاومت ساختمان را افزایش دهند. به همین دلیل محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از آغاز پروژه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید به جدول تحمل بار تیرآهن توجه ویژه ای داشت. شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا نحوه محاسبه مقاومت تیرآهن را برای شما تعبیه دیده است.

اهمیت استفاده از تیرآهن با مقاومت بار بالا چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب این موضوع را مطرح کردیم، مقاوم‌سازی ساختمان و توانایی انتقال بار به فونداسیون و بعد از آن به زمین مهم‌ترین نقش تیرآهن و استفاده آن در ساختمان سازی می‌باشد. همچنین باید خاطر نشان کرد که این مقاومت خمشی بالای تیرآهن است که آن را قادر به تحمل بارهای محوری و جانبی می‌کند. همچنین تیرآهن، ارتعاش واردشده به ساختمان را جذب کرده و به همین دلیل به یکی از ضروری ترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است.

اصلی ترین ویژگی تیرآهن مقاوم چیست؟

مهم‌ترین فاکتوری که تیرآهن در ساختمان سازی ارائه می‌کند، افزایش میزان تحمل وزن سازه می‌باشد، شرایط تولید و رعایت اصول استاندارد یکی از نیازهای وجود این ویژگی محصول به شمار می‌آیند. همچنین استفاده از پوشش‌های ضد خوردگی نیز به عمر تیرآهن می‌افزاید.

مقاومت تیرآهن چقدر است؟ +جدول تحمل بار تیرآهن

جداول استانداردی در این زمینه وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به‌راحتی و با استفاده از مشخصات و پارامترهای در نظر گرفته‌شده، میزان تحمل بار تیرآهن مورد نظر خود را محاسبه کنید. یکی از این جدول‌ها، جدول اشتال تیرآهن است؛ هرچند که اکتفا کردن به این جداول کافی نبوده و لازم است که شیوه قرارگیری تیرآهن روی تکیه‌گاه و بارگذاری آن را نیز در نظر بگیرید.

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از آغاز پروژه از اهمیت بالایی برخوردار بوده

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از آغاز پروژه از اهمیت بالایی برخوردار بوده

انواع تیرآهن مقاوم بر اساس استانداردهای بین المللی

بر اساس استانداردهای بین‌المللی، تیرآهن‌ها به 4 مدل  IPE، INP، IPB  و CNP تقسیم می‌شوند که در این میان استاندارد IPE مختص کشورهای روسیه و چین می‌باشد. تیرآهن H بر اساس استاندارد IPB و تیرآهن‌های لانه‌ زنبوری نیز بر اساس استاندارد CNP ساخته می‌شوند و این استاندارد ها مختص به این محصولات می‌باشند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بال‌های این تیرآهن‌ها ازنظر ظاهری باهم تفاوت‌ دارند اما از طرفی ضخامت بال تیرآهن‌های IPE در تمامی قسمت‌ها یکسان می‌باشد. همچنین قیمت تیرآهن های مختلف بسته به نوع استاندارد و اندازه و شکل آن متفاوت بوده و شما باید با توجه به نیاز های خود بهترین انتخاب را انجام دهید و به همین دلیل نیاز است که با انواع تیرآهن ها آشناییت کافی را داشته باشید.

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از شروع پروژه ساختمانی

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از شروع پروژه ساختمانی

انواع تیرآهن در سازه های فولادی و نقش آن ها در تحمل بار سازه

تیر اصلی یا شاه‌تیر

تیر اصلی یا شاه‌تیر که با نام  Ginder نیز شناخته می‌شود، باربر اصلی سقف بوده و به ستون متصل می‌شود. وظیفه شاه‌تیر انتقال بارهای وارده از تیرچه به ستون می‌باشد. تیر اصلی به سه دسته تیرآهن بال‌پهن، تیرآهن معمولی با ورق تقویتی و تیرآهن معمولی به‌صورت تکی یا جفت تقسیم می‌شود.

تیر فرعی یا تیرچه

Joist یا تیر فرعی در دسته بندی تیرهای سبک قرار می‌گیرند و بار سقف را به تیر اصلی منتقل می‌کنند. این مدل تیر ها اجزای افقی و فرعی متصل به شاه‌تیر هستند.

نعل درگاهی

Lintel در اصل همان تیری است که در بالای قسمت‌های بازشو ساختمان مثل در و پنجره قرار می‌گیرد. قرار دادن نعل درگاهی برای حفظ ایستایی دیوار آجری صورت گرفته و در و پنجره درون آن قرار می‌گیرد.

 تیر لبه‌ای

Sprandel یا تیرآهن های لبه ای، نقش کلاف بندی ساختمان را ایفا می‌کنند. بدین شکل که ضمن تحمل بار سقف، بار دیوارهای پیرامونی را نیز تحمل می‌کند.

لاپه

Purlin در دسته تیرهای سبک قرار گرفته و از نیمرخ‌ به شکل های I و Z تولید می‌شوند. اصل وظیفه این مقاطع، حمل بار پوشش‌های سبک در ساختمان‌های صنعتی می‌باشد

بررسی مقاومت تیرآهن

بررسی مقاومت تیرآهن

کلام آخر…

در این مطلب سعی داشتیم که شما را با نحوه محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از شروع پروژه ساختمانی و اهمیت آنجام این کار آشنا کنیم. همچنین توضیح دادیم که میزان تحمل بار تیرآهن برای هر نوع تیرآهنی که در ساختمان استفاده می‌شود به چه صورت بوده و هر کدام از انواع چه نقشی را ایفا می‌کنند. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

ورق فولادی سرد به روش نورد سرد تولید شده

ورق‌ فولادی سرد موجود در بازار به صورت کلی با یکی از دو روش نورد سرد یا گرم به تولید می‌رسند. به شکلی که ورق‌هایی که در نورد سرد تولید شوند با عنوان «ورق نورد سرد» و محصولاتی که با نورد گرم ساخته شوند، با عنوان «ورق نورد گرم» شناخته می‌شوند و در اصل دلیل نامگذاری آنها نحوه و روش مورد استفاده برای تولید آنها می‌باشد. ورق نورد سرد، از ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی منحصر به فردی برخوردار بوده و در مقایسه با ورق  تولیدی از روش گرم از ظرافت و دقت بیشتری برخوردار است.

شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی، ویژگی ها و کاربرد های ورق سرد را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

ورق‌ فولادی سرد

ورق‌ فولادی سرد

ورق فولادی سرد چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که ورق فولادی سرد، یک محصول تولیدی با استفاده از آلیاژهایی بر پایه‌ی فولاد است که طی فرآیند نورد سرد به تولید می‌رسد. دلیل نامگذاری دیگر این محصولات با عنوان ورق روغنی، پشت سر گذاشتن فرآیندهای روغن‌کاری خاصی  پس از تولید می‌باشد.

به صورت کلی باید گفت که تولید ورق سرد بدین شکل است که ورق‌های فولادی ضخیم به وسیله‌ی فشار غلتک‌ها، نازک‌تر می‌شوند. همان طور که از نام این روش مشخص است، فرآیند تولید در این روش با دمایی بسیار پایین‌تر از نورد گرم نهایتاً تا 200 درجه سانتی ‌گراد صورت می‌گیرد. ورق فولادی سرد یا همان ورق روغنی، با توجه به این که ظاهر بسیار زیبایی دارد، در تولید گستره ای از محصولات فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این نوع ورق، علاوه بر مصارف عمومی، در موارد صنعتی و ساختمانی نیز بهره می‌برند.

ورق فولادی سرد چه ویژگی‌هایی دارد؟

این محصولات نیز، بر اساس آلیاژ به‌کاررفته در ساختش، ویژگی‌های متفاوتی دارد که مهم ترین آنها را برای شما آورده ایم:

 • ظاهری بسیار شفاف و صیقلی دارد.
 • رنگ‌کاری این ورق، بسیار خوب انجام می‌شود.
 • قابلیت خمش و برش بسیار مطلوبی دارد.
 • نسبت به ورق گرم، در ابعاد محدودتری تولید می‌شود.
ورق فولادی سرد چه ویژگی‌هایی دارد؟

ورق فولادی سرد چه ویژگی‌هایی دارد؟

ابعاد ورق سرد

این محصولات عموما در فرآیند تولید، بُرش‌کاری می‌شوند و به صورت فابریک به دست مشتری می‌رسد. در ادامه، ابعاد ورق فولادی سرد را به همراه وزن هر مدل، در جدول زیر برایتان اورده ایم:

ردیف محصولطول (میلی‌متر)عرض (میلی‌متر)ضخامت (صدم / میلی‌متر)وزن (کیلوگرم)
120001000508
220001000609.6
3200010007011.2
4200010008012.8
52000100010016
62000100012520
72000100015024
82000100020032
9250012505012.5
10250012506015
11250012507017.5
12250012508020
132500125010025

کاربرد ورق سرد

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، این محصولات از گستره وسیعی از کاربرد های صنعتی و ساختمانی برخوردار می‌باشند که در اینجا برخی از مهم ترین های آنها را برایتان آورده ایم:

 • ساخت قطعات مربوط به ساختمان‌ها
 • استفاده به منظور مصارف کششی معمولی و عمیق
 • ساخت انواع پنل غیر قابل‌ انعطاف
 • ساخت بسیاری از لوازم خانگی، مانند ماشین لباس‌شویی یا یخچال

آشنایی با انواع ورق سرد

ورق سرد یا ورق روغنی از زوایای متعددی طبقه‌ بندی می‌شوند اما به صورت کلیف دو روش اصلی برای بررسی انواع ورق‌های سرد وجود دارد:

 • بر اساس آلیاژ ساخت
 • بر اساس فعالیت‌های ثانوی

ورق سرد بر اساس آلیاژ ساخت

از آلیاژ های خاصی در ساخت ورق‌های فولادی استفاده می‌شود؛ چرا که فولاد یا آهن، به خودی خود، معایب بسیاری دارند؛ مثلاً از جهت مقاومت در برابر خوردگی یا از جهت قابلیت جوش‌پذیری بسیار نامناسب هستند و به همین دلیل نیاز است تا از آلیاژ هایی برای ساخت این محصولات استفاده کنیم.

به شکلی که متخصصان برای برطرف‌کردن چنین مشکلاتی، عنصرهای فلزی فولاد و آهن را با عناصر شیمیایی دیگری مانند منگنز، کربن، کروم، سیلیسیم، فسفر و گوگرد ترکیب می‌کنند تا در نهایت، محصول تولیدی هم از ویژگی های بیشتری برخوردار باشد و هم معایب آن کمتر به چشم بیایند. ورق‌های سرد نیز بر اساس کاربردهایشان، با عناصر ترکیبی گوناگونی ساخته می‌شوند و به همین دلیل در ادامه این مطلب، هر کدام از انواع ورق سرد تولیدی با آلیاژ های مختلف را بررسی می‌کنیم.

ورق ST12

این مدل از ورق سرد، نوع پردازش‌شده‌ ورق فولادی گرم محسوب می‌شود، تنها تفاوتی که وجود دارد این است که ورق ST12 استحکام بیشتری نسبت به ورق‌های نورد گرم دارد. همچنین برخلاف نورد گرم، این ورق با غالب بودن عنصر «کروم» به تولید می‌رسد. دلیل استفاده فراوان از کروم این است که بسیاری از معایب ورق‌های فولادی را برطرف می‌کند و محصول نهایی را به یک ورق محکم‌تر تبدیل می‌کند.

ورق ST13

این ورق با عنوان ورق سرد با «قابلیت کششی معمولی» در بازار شناخته می‌شود. در این محصول از متریال فلزی کمتری استفاده می‌شود که در نتیجه آن، از قابلیت تحمل بار بیشتری برخوردار می‌باشد. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کنیم که از عناصر فلزی سیلیسیم، گوگرد، کربن و فسفر در ساخت این ورق، استفاده می‌شود.

ورق ST14

این مدل از ورق‌ های سرد با قابلیت کششی بسیار بالایی به تولید می‌رسند؛ به شکلی که در میان انواع ورق سرد از جهت آلیاژ، ورق ST14 بیشترین قابلیت کششی را دارا می‌باشد. از میان کاربرد های فراوان این محصول می‌توان به مصارف بسیار تخصصی در جای‌جای صنایع گوناگون همچون تولید فیلتر انواع اتومبیل‌ها اشاره کرد.

ورق فولادی سرد بر اساس آلیاژ ساخت

ورق فولادی سرد بر اساس آلیاژ ساخت

ورق فولادی سرد بر اساس فعالیت ثانوی

مرحل تولید این محصول بدین شکل است که پس از خروج ورق سرد از نورد، به خط تولید دیگری انتقال می‌یابد تا روی‌اندود یا به اصطلاح گالوانیزه شود. ورق گالوانیزه، یکی از انواع ورق‌های سرد محسوب می‌شود که بر اساس یک فعالیت ثانوی در کارخانه به تولید می‌رسد. در این بخش انواع ورق های سرد با توجه به اساس فعالیت ثانوی آنها را برایتان آورده ایم:

ورق فولادی سرد گالوانیزه

گالوانیزاسیون نام فرآیندی است که برای افزایش مقاومت ورق فولادی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی بر روی آن انجام می‌شود. خود گالوانیزاسیون به دو شکل سرد و گرم صورت می‌گیرد اما به صورت کلی نحوه‌ کار به این شکل است که سطح ورق‌ گالوانیزه با یک لایه از ورق روی، پوشش‌دهی می‌شود تا از سطح فلز محافظت کند.

ورق فولادی سرد رنگی

ورق‌های گالوانیزه‌ سرد در برخی موارد، پس از پایان فرآیند تولید، وارد مرحله سمباده‌ کاری می‌شوند که پس از آن به سمت خط تولید ورق رنگی هدایت می‌شوند. این پروصه بدین شکل است که ورق‌ها با غلتک‌های مخصوصی بُرس‌کاری شده و در نهایت با اضافه‌کردن یک پوشش ضد زنگ دیگر، ورق فولادی سرد رنگی، آماده‌ی مصرف می‌شود.

مقومت ورق رنگی در برابر انواع رطوبت و خوردگی بسیار بالا بوده و همچنین با رنگ‌های چشم‌نواز و متنوعی که دارد بخش عمده ای از فروش بازار را به خود اختصاص می‌دهد. عموما از ورق رنگی در ساخت سقف سوله‌ها، استفاده‌ی زیادی می‌شود.

ورق قلع‌اندود

در این مدل از ورق سرد، ورق تولیدی از دو سو با دو لایه‌ی قلع پوشیده می‌شود تا مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی پیدا کند. قلع‌اندودکردن ورق برای افزایش مقاومت آن، یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای ارتقاء استحکام ورق فولادی به شمار می‌آید که همچنان از آن استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب به صورت کلی به سوال ورق فولادی سرد چیست و چه ویژگی هایی دارد، پاسخ دادیم. طبق مطالب گفته شده بالا، ورق فولادی سرد به روش نورد سرد تولید شده و بر اساس آلیاژهای به‌کاررفته در آن یا بر اساس فعالیت‌های ثانویِ انجام‌شده روی ورق، در دسته بندی های مختلفی قرار می‌گیرند به شکلی که این ورق ها، بر اساس آلیاژهای به‌کار‌رفته در آن، به سه مدل ST12، ST13 و ST14 تقسیم شده و باتوجه به روش طبقه بندی دیگر در سه مدل ورق سرد گالوانیزه، ورق سرد رنگی و ورق قلع‌اندود به تولید می‌رسند.

در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

کاربردهای میلگرد کلاف

میلگرد کلاف یکی از محصولات فولادی به شمار می‌آید که در بخش های مختلف سازه‌های مختلف ساختمانی و صنعتی به وفور از آن استفاده می‌شود. هدف اصلی استفاده از میلگرد در واقع برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه‌های بتنی می‌باشد؛ همین موضوع سبب شده که میلگردها را یکی از عوامل تقویت‌کننده بتن به شمار بیاورند. دلیل این استفاده، ویژگی تحمل بالای نیروی فشاری بتن اما برخلاف آن تحمل پایین این محصول در برابر نیروهای کششی می‌باشد که عموما سبب شکسته شدن بتن می‌شود.

به همین دلیل امروزه حدودا در همه سازه‌های بتنی چه افقی، مانند بزرگراه‌ها و پل‌ها و چه عمودی مانند ساختمان‌ها، از میلگردها برای افزایش تحمل نیروی کششی بتن ها استفاده می‌شود. شرکت ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی و کاربرد های میلگرد کلاف را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

میلگرد کلاف چیست؟

میلگرد کلاف چیست؟

معرفی میلگرد کلاف

همان‌طور که در طی مطالبی دیگر به این موضوضع اشاره داشتیم، میلگردها را به صورت شاخه‌ای و کلاف دسته‌بندی می‌کنند که در نتیجه شما باید متناسب با کاربردهایی که هرکدام دارند و با توجه به نیاز های سازه خود، باید گونه مناسب را انتخاب کنید. میلگرد ساده به همان شکل اولیه میلگرد در بازار به فروش می‌رسند اما میلگردهای کلاف در واقع کلاف‌های در هم پیچیده‌ا‌ی هستند که با توجه به ساختار خود، استفاده‌های فراوانی در سازه‌های ساختمانی و صنعتی دارند. همچنین باید به این نکته اشاره داشت که نحوه نگهداری میلگرد کلاف در کارخانه متفاوت با میلگرد ساده بوده که موضوع قابل اهمیتی در بین سوله‌داران است.

انواع میلگرد کلاف شرکت ایرانیان

این دسته از انواع میلگرد ها به دو شکل کلاف آجدار و کلاف ساده به بازار ارائه می‌شوند. دلیل تنوع بالای این محصولات و تولید انها در سایز های مختلف استفاده‌های گسترده از آنها در صنعت و ساختمان‌سازی می‌باشد. به طور معمول میلگرد کلاف ساده در چهار دسته و از سایز ۵٫۵ تا ۱۰ تولید و به بازار عرضه می‌شود. همچنین به خاطر داشته باشید که اگر نیاز به استفاده از میلگردهای سایز بالاتر دارید، سایز ۱۲ این محصولات نیز در دسترس می‌باشد. همچنین اگر سازه شما به میلگرد های کلاف با سایز های بزرگتری احتیاج دارد شما می‌توانید درخواست خود را به کارخانه‌ها ارسال کنید تا به صورت سفارشی محصول مدنظر شما را تولید کنند.

میلگرد کلاف آجدار از تنوع سایزها و دسته‌ بندی های کمتری برخوردار می‌باشد و به طور کلی در ایران دو دسته A2 و A3 در دسترس است. قیمت این محصولات نیز در بازار با توجه به پارامتر هایی همچون اساس دسته و سایز آن تعیین می‌شود که معمولا میلگرد آجدار از نوع ساده آن از قیمت بالاتری برخوردار است. هرچند که این موضوع به سایز محصول خریداری شده نیز هم بستگی دارد.

انواع میلگرد کلاف شرکت ایرانیان

انواع میلگرد کلاف شرکت ایرانیان

کاربردهای میلگرد کلاف

این دسته از میلگردها به وفور در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول عموما به صورت خرپا و تیرچه در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما کاربرد های دیگری نیز دارند که از میان آنها می‌توان به‌ سیم خاردار، سیم بکسل، زنجیر فلزی، میخ و پیچ و پرچ، توری حصاری و فنس و گابیون نیز اشاره کرد. همچنین از میلگرد کلاف در موارد متنوعی در صنایع فنرسازی استفاده می‌شود. همچنین باید اشاره داشت که از این نوع کلاف در انواع فولاد تبدیلی مانند مفتول‌های خوش‎تراش نیز می‌توان استفاده کرد.

تمامی کاربرد ها و استفاده های گسترده گفته شده، نشان‌دهنده میزان اهمیت و تقاضای موجود برای این محصول می‌باشند. به همین دلیل عامل عرضه و تقاضا تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت میلگرد داشته و به همین دلیل میزان سفارشات ثبت شده می‌تواند قیمت آن را در بازار روز تحت تاثیر قرار دهد.

ساخت مفتول سخت صنعتی

میلگردهایی که با قطر کمتر از شش میلی‌ متر به تولید می‌رسند با نام مفتول شناخته می‌شوند که این مفتول ها، محصولی با انعطاف بالا و کاربرد فراوان در صنعت می‌باشند. این امکان وجود دارد که به روش نورد سرد، مفتول سخت صنعتی با مقاومت بالا تولید کرد که این مفتول با استفاده از میلگردهای کلاف ساخته می‌شود.

روش نورد سرد بدین گونه صورت می‌گیرد که برای فرم‌دادن به محصول، معمولا میلگردهای ۵.۵ تا هشت را توسط دستگاه‌های کشش مفتول به قطر ۱.۵ تا پنج میلی‌متر باریک می‌کنند. در مرحله بعدی و آخر این محصولات به صورت کلاف بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند. از مهم‌ترین کاربردهای مفتول سخت صنعتی می‌توان به ساخت شبکه‌های فولادی با استفاده از این محصولات اشاره داشت.

کارخانه های تولید میلگرد کلاف در ایران

میلگرد کلاف برای سال‌هاست که یکی از محصولات تولیدی اصلی کارخانه‌های مختلف ایران محصوب می‌شود. به شکلی که محصولات تولیدی این کارخانه‌ها درصد بالایی از نیاز داخلی ایران را تامین می‌کند. همچنین برخی مواقع این تولیدات از نیاز های داخلی نیز فراتر رفته و میلگرد کلاف به کشورهای همسایه صادر می‌شود. از میان بزرگترین تولیدکننده های این محصول در ایران می‌توان به کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، نطنز، کاشان و یزد احرامیان اشاره کرد. هرچند که در میان این کارخانه ها بیشترین تولید داخلی در ذوب آهن اصفهان صورت می‌گیرد.

به خاطر داشته باشید که این کارخانه‌ها علاوه بر انجام سفارشات معمولی، سفارشات اختصاصی صنعتی و ساختمانی را نیز پذیرش می‌کند. عموما همه کارخانه ها از یک استاندارد کلی برای تولید میلگرد کلاف استفاده می‌کنند. برای مثال در کارخانه ذوب آهن اصفهان از استاندار کشور روسیه استفاده می‌شود اما با این‌حال به دلیل وجود تفاوت‌هایی در نحوه ساخت میلگردهای کلاف، قیمت آن در کارخانه‌های مختلف نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

کارخانه های تولید میلگرد کلاف در ایران

کارخانه های تولید میلگرد کلاف در ایران

حمل و نقل و نگهداری

حمل‌ونقل این میلگردها از قوانینی برخوردار می‌باشد که باید رعایت شوند اما در کل می‌توان گفت که برای حمل‌ونقل میلگردهای سایز کوچک تا ۱۰ میلی‌متر می‌توان از حالت کلاف استفاده کرد تا بدین ترتیب حمل‌ونقل آن‌ها بسیار راحت‌تر انجام شود.

پیش از استفاده از میلگرد در پروژه موردنظر، میلگرد کلاف را باید در کارگاه و به وسیله دستگاه‌های مخصوص از هم باز کرد و زمانی که میلگردهای کلاف را انبار می‌کنند معمولا با استفاده از خرک‌های چوبی از ارتباط مستقیم میلگرد با خاک و سایر عوامل رطوبت‌زا جلوگیری می‌کنند تا از هرگونه زنگ زدگی این محصولات جلوگیری شود. یکی از اشتباهات رایجی که در حمل‌ونقل و انبارکردن این میلگردها صورت می‌گیرد، استفاده از پوشش‌های نایلونی است. چرا که گاهی اوقات همین پوشش نایلونی سبب افزایش احتمال زنگ زدگی محصول می‌شود. به همین دلیل برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن از پوشش‌های مناسب مانند برزنتی استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور مفصل شما را با میلگرد کلاف و نکات و کاربرد های مربوط به آن آشنا کنیم. امیدواریم این مطالب کمک کننده بوده باشد. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

قیمت ورق استیل در کابین آسانسور

ورق مورد استفاده در کابین آسانسور یکی از مهمترین و اولین متریال هایی محسوب می‌شود که پیش از ساخت آسانسور باید برای خرید آن برنامه‌ریزی داشته باشید. چرا که زیبایی، دوام و مقاومت آسانسور به ورق مورد استفاده در ساخت آن بستگی دارد. این محصولات در انواع مختلفی به تولید می‌رسند، به عنوان مثال یکی از بهترین مدل از انواع این ورق ها، ورق استیل آسانسوری است که تمام ویژگی‌های عنوان شده را فراهم می‌کند. شرکت ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی، انواع و کاربردهای ورق های استیل مورد استفاده در کابین آسانسور را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

ورق مورد استفاده در کابین آسانسور

ورق مورد استفاده در کابین آسانسور

مزایای استفاده از ورق استیل در کابین آسانسور

آسانسورهایی که با ورق های استیل ساخته می‌شوند، عمدتا فروش‌ترین و محبوب‌ترین انواع این محصولات را در بازار تشکیل می‌دهند. دلیل این امر دور از ذهن نیست، چرا که ورق استیل برای آسانسور ظاهری جذاب را به وجود می‌آورد و فضای دلنشینی را برای سرنشینان ایجاد می‌کند

یکی از ویژگی‌های دیگر ورق های استیل با توجه به استفاده از استیل زنگ نزن در تولید آن، دوام بالا و مقاومت زیاد آن در برابر فشار و ضربه، مقاومت در برابر تغییر رنگ و زنگ‌زدگی می‌باشد. همین ویژگی های اساسی سبب شده که از ورق استیل مورد به وفور در تولید آسانسور برای ساختمان‌های تجاری و مسکونی استفاده شود. ورق های استیل در طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد مختلف به تولید می‌رسند و برای هر بخش از آسانسور ضخامت‌های متفاوتی نیز خواهند داشت.

ورق استیل کابین آسانسور به جهت زیبایی، استحکام در برابر ضربه و مقاومت زیاد در برابر بار و فشار در کابین، استفاده می‌شود و دلیل آن نیز این سات که بخش داخلی آسانسور تحت فشار های انسانی و محیطی بیشتری قرار می‌گیرد. کابین آسانسور را می‌توان در سایزها و شکل‌های مختلفی مثل ام دی اف، تمام استیل ساخت. از ورق های استیل برای پوشش درب آسانسور نیز بهره برده می‌شود. چرا که این ورق علاوه بر زیبایی، دوام و مقاومت در برابر هرگونه ضربه و فشار را به شما ارائه می‌کند.

مزایای استفاده از ورق استیل در کابین آسانسور

مزایای استفاده از ورق استیل در کابین آسانسور

انواع ورق استیل در کابین آسانسور

ورق های استیل به خودی خود و با توجه به کاربرد، در طرح‌ها و ضخامت‌های مختلفی ساخته می‌شوند:

 ورق استیل طرحدار

استیل طرحدار یکی از زیباترین ورق‌های مورد استفاده برای ساخت آسانسور به شمار می‌آید، چرا که زیبایی و استحکام را در بهترین کیفیت به شما ارائه می‌کند. این محصول معمولا در اشکال مختلف به صورت برجسته کاری یا طرح‌های سه بعدی ساخته می‌شود و جهت تولید آن طراح باید از ورق گرم و ورق سرد با قیمت مناسب استفاده کند. این دسته از ورق های ساتیل آسانسوری ضخامت کم و سطحی صاف و براق دارد. درخشندگی آن به دلیل صیقلی بودن سطح محصول بوده و رنگ منحصر به فرد استیل طرحدار نظر مشتریان زیادی را در همان نگاه اول به خود جلب می‌کند.

ویژگی‌هایی مانند ضد خش بودن، ضد فرسایش بودن، خاصیت ارتجاعی بالا، خاصیت جوش‌پذیری بالا، سبب شده است که بتوان از این محصول در هر شرایط آب و هوایی استفاده کرد. همچنین لازم به ذکر است که استیل طرحدار با گریدهای مختلف و طراح‌های گوناگونی مثل مات، ساده، براق و رنگی (طلایی، مسی، آبی و مشکی) تولید می‌شود که همین موضوع تنوع انها را به شدت افزایش داده و مسیر انتخاب را برای سلیقه های مختلف باز می‌کند.

 ورق استیل براق

این دسته از ورق های استیل با ضخامت ۷ دهم میلی متر ساخته شده، که دلیل آن ایجاد موج در درب می‌باشد، چرا که به دلیل آینه‌ای بودن موج را به وضوح منعکس می‌کند. این استیل زیبایی و جذابیت زیادی داشته، اما با توجه به ساختاری که دارد نسبت به سایر ورق‌ها در برابر خش حساس‌تر است. همین مسئله سبب شده که عموما از این ورق استیل آسانسوری برای آسانسور ساختمان‌های لوکس استفاده شود. تفاوت قیمت ورق استیل براق با ورق استیل مات، به دلیل پرداخت سطحی آن است.

 ورق استیل خش دار

این نوع ورق از ضخامت ۶ دهم میلی متر برخودار بوده و نسبت به سایر ورق‌ها دارای خش‌های متوسطی است که البته زیبایی و جذابیت خاصی را به آسانسور می‌بخشد.

 ورق استیل گندمی

این مدل از  ورق های استیل آسانسوری از ضخامت ۵ دهم میلی متری برخودار می‌باشند و مهم ترین تفاوت این ورق با سایر ورق‌ها، مقاومت بالای آن در برابر خش است. ورق استیل گندمی عمدتا در اماکن اداری، تجاری و مکان‌های پر رفت و آمد کاربرد دارد.

نکات هنگام نصب ورق استیل در کابین آسانسور

اولین نکته این است که ورق استیل آسانسور به دلیل حساسیتی که دارد، باید به صورت حرفه‌ای توسط یک فرد با تجربه و متخصص نصب شود و انجام این کار توسط خود شما ممکن نمی‌باشد. در این بخش اصول فنی و نکات مهمی را برای شما آورده ایم که برای انجام پروژه‌ای تمیز، باید به درستی رعایت شوند.

 • نوع ورق استیل مورد نیاز را از نوع باکیفیت انتخاب کنید
 • سطح مورد نظر را برای استیل کاری آسانسور اندازه‌ گیری کنید
 • خم و برش ورق را با توجه به ابعاد دقیق، انجام دهید
 • زیرسازی ورق را بر اساس نوع و کیفیت ورق انجام دهید
 • توجه داتشه باشید که در مرحله نصب باید دقت بالایی به خرج بدهید، به شکلی که هیچ گونه ضربه و خط و خشی روی ورق ایجاد نشود.
 • همچنین پیچ و مهره یا جوشکاری نباید در محل اتصال قابل مشاهده باشند، چرا که از زیبایی محصول نهایی کم می‌کنند.
 • باید به ورق زیر درب آسانسور و فاصله بین درب‌ها دقت کنید، شما می‌توانید برای کاهش این شکاف و جلوگیری از اصطکاک، ضخامت درب را نیم سانت کم کنید.
نکات هنگام نصب ورق استیل در کابین آسانسور

نکات هنگام نصب ورق استیل در کابین آسانسور

قیمت ورق استیل در کابین آسانسور

هزینه ورق استیل آسانسور با توجه به پارامتر های مختلفی مانند ابعاد کابین، نوع آسانسور و مقدار ورق‌های مصرفی محاسبه می‌شود. بهترین کار این است که شما با محصولات این زمینه آشناییت لازم را پیدا کنید و سپس با توجه به سلیقه و نیاز های خود، بهترین مورد از انواع این محصول را برای خود خریداری کنید.

در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

کاربرد تسمه فولادی

تسمه فولادی به مقطعی گفته می‌شود که ضخامت آن کم و عرض آن به نسبت ضخامتش بیشتر می‌باشد. تسمه های فولادی از کاربردهای گسترده‌ای برخودار می‌باشند و به همین دلیل از آن ها در ساخت وسایل زیادی بهره می‌گیرند. یکی از پرکاربردترین استفاده های تسمه فولادی در کمربندهایی است که کپسول‌‌هایی مانند کپسول آتش‌نشانی را به دیوار متصل کرده‌ اند. همچنین برای نگهداشتن لوله‌های ساختمانی نیز عمدتا از این محصولات استفاده می‌شود.

ساده‌ترین روش تولید تسمه فولادی برش آنها بر روی ورق فولادی می‌باشد، این مسئله سبب شده که قیمت تسمه فولادی وابستگی شدید به ورق سیاه در صنعت داشته باشد. تسمه‌ها در کل کاربردهای متفاوتی دارند، اما بیشترین کاربرد آن‌ها در بستن و محکم کردن اشیا می‌باشد. شرکت ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی، انواع و کاربرد های تسمه های فولادی را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

تسمه فلزی چیست؟

تسمه فلزی یک قطعه فلزی محسوب می‌شود که ضخامت کم و طول و عرض زیادی دارد. ابعاد طول و عرض این محصول کوچک‌تر از ورق فلزی بوده و عموما برای استحکام و مقامتی که دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حمل بارهای سنگین که ممکن است در حین انتقال فشار سنگینی را تحمل کنند، از این تسمه ها استفاده می‌شود.

این تسمه ها بدین شکل عمل می‌کنند که به مانند کمربندی به دور بار پیچیده شده و آن را محکم نگه می‌دارند. هرچند که این مدل از کاربرد همیشگی نبوده و در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارند. برای مثال در صنعت ساختمان‌سازی در ساخت آجر تا ساخت شیشه و چوب ممکن است که از تسمه فلزی استفاده کنند. قیمت تسمه‌های فلزی متفاوت بوده و قیمت تسمه با توجه به وزن و طول و عرض آن تسمه تغییر پیدا می‌کند.

انواع تسمه فولادی

در بازار و صنایع مختلف انواعی از تسمه فولادی وجود دارد برای مثال تسمه گالوانیزه، تسمه نورد گرم، تسمه نورد سرد، تسمه استنلس استیل و… از انواع تسمه های فلزی موجود به شمار می‌آیند. در این میان تسمه‌های استیل به استحکام بالا معروف هستند؛ همچنین نکته مثبت در یک تسمه در برخی صنایع نداشتن خاصیت مغناطیسی است. تسمه استیل به دلیل آلیاژ خاصش خاصیت مغناطیسی را دارا نمی‌باشد، در ادامه به توضیحات دو مدل تسمه فلزی می‌پردازیم و سپس چند مدل تسمه فولادی را برایتان شرح می‌دهیم.

انواع تسمه فولادی

انواع تسمه فولادی

تسمه استیل ۳۰۴

اگر در پروژه‌ای شما، مسائل مالی در اولویت اول هستند، این نوع تسمه یکی از گزینه‌های منتخب برای نیاز های شما می‌باشد. این نوع تسمه به اندازه ای کافی و استاندارد باعث استحکام و مقاومت می‌شود و از قیمت پایین تری نیز برخودار می‌باشد. تسمه استیل ۳۰۴ را می‌توان با هر مدل جوشکاری به یکدیگر جوش داد.

همچنین به دلیل ضخامت کم، این محصول شکل‌پذیری بسیار خوبی داشته و در مقابل خوردگی نیز مقاوم می‌باشد. از این مدل تسمه عموما در پروژه‌های خاص ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. علاوه بر ساختمان‌سازی، استیل ۳۰۴ در کشتی‌سازی، صنعت نفت، صنایع دفاعی، صنایع غذایی، پزشکی، ساخت ظروف و صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد.

تسمه استیل 316

در شرایطی که نیاز است تسمه در برابر عوامل بسیار سخت بیرونی قرار بگیرد، بهتر است که از این تسمه استفاده کنید. برای مثال در برخی صنایع و برخی مناطق جغرافیایی خطرات موجود برای سازه‌ها بیش از حد نرمال می‌باشد و ممکن است که نیاز باشد تسمه در برابر دمای بسیار بالا قرار بگیرد. همچنین این امکان وجود دارد که در برخی نقاط تسمه مورد نیاز سازه در برابر خوردگی مقاومت شدیدی داشته باشد.

این تسمه برای جوش و برش به روش‌های مختلف مناسب بوده که یکی دیگر از مزیت های مهم این محصول به شمار می‌آید. تسمه استیل ۳۱۶ مناسب کوره‌ها و نقاط حرارتی بوده و همچنین این محصول در سازه‌های دریایی نیز پرکاربرد می‌باشد. تجهیزات شیمیایی و انواع پمپ‌ها صنایع دیگری هستند که این مدل تسمه در آن‌ها پرکاربرد است.

تسمه ترانس

این مدل از تسمه‌ها با توجه به ساختاری که دارند با استفاده از سایر تسمه‌ها ساخته می‌شوند. این تسمه‌ها در فرآیندی بسیار خاص و پیچیده طراحی و به تولید می‌رسند. به دلیل تکنولوژی بالای ساخت این مدل از تسمه‌ها، آن را می‌توان در ضخامت‌ها بسیار دقیق ساخت و از این رو در صنایع حساس که ابعاد بسیار حائز اهمیت است، از تسمه‌های ترانس استفاده می‌شود.

تسمه فابریک

این مدل از تسمه‌ها فرآیندی متداول دارند و در ساخت آنها از شمش های فولادی استفاده می‌شود. به این شکل که به وسیله‌ کوره‌های بسیار گرم، شمش‌های فولادی را ذوب و سپس تبدیل به قالب تسمه‌‌های فابریک می‌کنند. همین امر سبب شده کع طول این تسمه‌ها بسیار بلند باشد.

تسمه ماشین کاری

در این روش ساخت تسمه فولادی چند فرایند ساده وجود دارد. در ابتدا ورق‌ها برش خورده و با دستگاهی به نام گیوتین صورت می‌گیرد سپس بعد از برش خوردن، قطعات اصطلاحا اتو می‌شوند. اتو شدن و صاف شدن بعد آن نیز با استفاده از غلطک‌های خاصی صورت می‌گیرد.

تسمه نورد

برای ساخت تسمه در این روش نیز همچون تسمه فابریک از شمش فولاد استفاده می‌شود. این مدل از تسمه کاربرد های فراوانی داشته و در انواع صنایع ساختمانی تا ریل‌های جرثقیل و ساخت انواع پالت‌ها از تسمه ساخته شده با روش نورد بهره گرفته می‌شود. یکی از بزرگترین ایرادهای این مدل از تسمه ها جوش‌پذیری آن ها می‌باشد. این موضوع سبب شده که ریسک تولید محصولی که از این تسمه در آن استفاده شده بالا برود.

کاربرد تسمه فولادی چیست؟

این محصولات با توجه به انواع مختلف و ویژگی‌های متفاوت آنها، از کاربرد های گسترده ای برخوردارند. دو فاکتور کیفیت و ابعاد یک تسمه، حوزه کاربرد آن را مشخص می‌کند. به عنوان مثال ساخت کابل برق و تلفن یکی از متداول‌ترین کاربردهای تسمه‌ های فولادی است، همچنین در تولید انواع دوچرخه و لوازم خانگی نیز از تسمه فولادی استفاده می‌شود.

یکی از استفاده های دیگر تسمه های فولادی در بسته‌بندی محصولات حساس ساختمانی مانند شیشه و MDF می‌باشد. انواع حفاظ و نرده ساختمان و همچنین در و پنجره حوزه دیگری از کاربردهای تسمه فولادی می‌باشد که کمتر به آن پرداخته می‌شود.

از کاربرد های دیگر این محصولات می‌توان به استفاده از آنها در ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و حتی در هود آشپزخانه اشاره داشت. یکی از مهم‌ترین کاربردهای تسمه فولادی گریتینگ است که البته نرخ گریتینگ هم مانند قیمت رابیتس، بسته به ورقی که از آن تولید می‌شود متغییر است.

تسمه در ساختمان‌سازی

تسمه در اصل همانند ورق‌های فلزی اما با ابعاد کوچک‌تر می‌باشد. هدف از طراحی تسمه این بوده که علاوه بر داشتن ابعاد کوچک و وزن کم بتواند استحکام بالایی نیز داشته باشد. همین داشتن وزن کم و استحکام باعث استفاده گسترده از این محصول در صنعت ساختمان شده است. برای مثال در تولید نرده تسمه به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که نرده و هر حفاظ ساختمانی نیاز به استحکام بالا دارد.

تفاوت تسمه و ورق چیست؟

تسمه و ورق تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند، برای مثال در مصارفی که استحکام و مقاومت سازه در اولویت اول قرار دارد، معمولا از تسمه استفاده می‌شود. ورق بیشتر در صنایع تولیدی مختلف کاربرد داشته ولی عمده کاربرد تسمه معمولا در صنعت ساختمان‌سازی محدود می‌شود.

عمدتا ورق ابعاد بزرگتری نسبت به تسمه‌ها داشته و به همین دلیل تسمه‌ها بیشتر در نگه داشتن اجسام کاربرد دارند. همچنین ورق به خاطر کاربرد بیشتر و قدیمی تر بودن محصول، تنوع بسیار بیشتری نسبت به تسمه دارد. قیمت محصول نیز فاکتور مهمی در پروژه‌ها بوده و به همین دلیل باید با توجه به اولویت‌ها و بودجه خود از ورق یا تسمه استفاده کرد.

تفاوت تسمه فولادی و ورق چیست؟

تفاوت تسمه فولادی و ورق چیست؟

شباهت تسمه و ورق چیست؟

ورق و تسمه جدا از تفاوت‌هایی که دارند، در بسیاری از موارد نیز با یکدیگر شباهت بسیار زیادی دارند. به عنوان مثال اولین شباهت بنیادی این دو محصول در ابعاد آن‌ها است. هم تسمه و هم ورق فولادی، قطعه فلزاتی با طول و عرض زیاد و ضخامت کم می‌باشند که ویژگی ساختاری آنها را تشکیل می‌دهد. از طرفی به دلیل وزن و قیمت بالای فلزات، آن‌ها را به شکل نازک برش می‌زنند تا بتوان از استحکام آن‌ها به خوبی استفاده کرد.

از شباهت‌های دیگر ورق با تسمه تنوع بالای این محصولات است. در واقع هردوی این محصولات را با آلیاژهای مختلف می‌سازند که گالوانیزه و آلومینیوم و استیل معروف‌ترین این آلیاژها به شمار می‌آیند. همچنین هر دو این محصولات در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون تولید می‌شوند.

عمده شباهت دیگری که این دو نوع محصول دارند مدل تولید آن‌ها می‌باشد، چرا که هر دو این محصولات عمدتا با نورد گرم و یا نورد سرد تولید می‌شوند. مقاومت در برابر خوردگی خصوصیت بارز هردو این محصولات بوده و همچنین در ساخت همه محصولات هم از ورق و هم از تسمه سعی شده که مقاومت محصول در برابر پوسیدگی و رطوبت بیشترین حالت ممکن باشد.

شباهت تسمه فولادی و ورق چیست؟

شباهت تسمه فولادی و ورق چیست؟

سخن پایانی

هدف اصلی از تولید تسمه فولادی و یا تسمه‌ها با آلیاژهای غیر فولادی در درجه اول برای استحکام سازه یا محصول مورد نظر می‌باشد. در واقع تسمه را با الگوگیری از ورق فولادی ساخته اند که همین موضوع سبب شباهت های متعدد این دو محصول شده است. هرچند که این دو محصول با هم تفاوت های فراوانی نیز دارند که به هنگام انتخاب میان آنها باید حتمی به آنها توجه داشته باشیم.

در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

خرپا یا میلگرد زیگزاگ

استحکام سقف بالای سرتان ما و اینکه تا چه اندازه می‌تواند نیروهای وارده را تحمل کند بستگی به میلگرد زیگزاگ یا خرپا دارد. هرچند که کاربرد این محصول فقط به افزایش استحکام سقف و مقاومت کششی بتن محدود نبوده و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. اگر قصد خرید میلگرد زیگزاگ را دارید، بدانید که قیمت میلگرد و قیمت روز بازار آهن آلات تاثیر زیادی روی قیمت تمام شده میلگرد زیگزاگ دارد. شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی، انواع و کاربردهای میلگرد زیگزاگ را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

خرپا یا میلگرد زیگزاگ چیست؟

خرپا یا میلگرد زیگزاگ چیست؟

میلگرد زیگزاگ چیست؟

میلگرد زیگزاگ که با نام خرپا نیز شناخته شده می‌باشد، یکی از مقاطع فولادی پیش‌ساخته به شمار می‌آید. این بدین معناست که معمولاً در کارگاه یا کارخانه تولید شده و آن را به‌صورت قطعات آماده نصب به کارگاه‌های ساختمانی منتقل می‌کنند. این مصحول از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

میلگرد بالایی

این قسمت عموما از یک شاخه میلگرد آجدار تشکیل می‌شود و در بخش بالایی خرپا قرار می‌گیرد. بدین شکل وظیفه تحمل بار تیرچه و بار مرده سقف هنگام بتن‌ریزی و قالب‌بندی به عهده این قسمت قرار می‌گیرد. برای تولید این بخش از انواع میلگرد های آجدار استفاده می‌شود.

میلگرد عرضی یا زیگزاگ

این قسمت از میلگرد زیگزاگ که معمولاً از دو شاخه میلگرد ساده تشکیل شده است، به‌صورت زیگزاگ در طول تیرچه قرار می‌گیرد و دلیل نامگذاری آن بدین شکل نیز همین موضوع می‌باشد. وظیفه این بخش متصل کردن بخش بالایی به میلگردهای پایین می‌باشد. این اتصال به ‌صورت جوش یا گره به این دو بخش انجام می‌شود. از وظایف دیگر این بخش می‌توان به جلوگیری از شکستن میلگردهای آجدار و پاشنه بتنی اشاره داشت. همچنین میلگرد عرضی مقاومت لازم برای تحمل بار مرده سقف را به میلگردهای بالا و پایین می‌دهد.

میلگرد پایین

ساختار میلگرد پایین از 2 میلگرد آجدار تشکیل شده است که داخل پاشنه بتنی به موازات یکدیگر قرار می‌گیرند. همانطور که گفته شد، این دو میلگرد آجدار، توسط میلگرد زیگزاگ به میلگرد بالایی متصل می‌شوند. میلگردهای پایینی جدای از وظیفه تحمل بار مرده سقف، وظیفه تحمل نیروی باربری سازه و نیروی کششی حاصل از لنگرهای خمشی را نیز بر عهده دارند.

نحوه تولید میلگرد زیگزاگ ایرانیان چگونه است؟

امروزه میلگرد زیگزاگ بیشتر با استفاده از دستگاه‌های صنعتی و به صورت مکانیزه تولید می‌شود، اما روش دستی نیز در تولید آن همچنان مرسوم می‌باشد. در این بخش می‌توانید نحوه تولید میلگرد زیگزاگ به 2 صورت دستی و مکانیزه مطالعه کنید:

روش دستی

در این روش، ابتدا سه میلگرد آجدار که همان میلگردهای بالایی و پایینی می‌باشند را در کنار یکدیگر قرار داده و به اندازه موردنظر برش می‌زنند تا یک اندازه شوند، سپس نوبت به برش میلگردهای ساده می‌رسد که بعد از برش، به‌صورت زیگزاگ خم می‌شوند. در انتها، میلگردهای پایین به موازات یکدیگر قرارگرفته و در نهایت میلگردهای زیگزاگ، از طریق جوش یا گره به آن‌ها و میلگرد بالایی متصل می‌شوند.

روش مکانیزه

در روش مکانیزه، میلگردهای آجدار توسط دستگاهی مخصوص به ‌صورت کلاف درمی‌آیند. در مرحله بعدی این میلگردها صاف شده و تحت کشش قرار می‌گیرند. همچنین میلگردهای ساده نیز توسط این دستگاه به شکل زیگزاگ درمی‌آیند. در مرحله بعد میلگردهای زیگزاگ و میلگردهای کششی را با استفاده از روش الکتریکی به یکدیگر جوش می‌دهند. برخلاف روش دستی، در این روش در مرحله آخر میلگرد زیگزاگ به اندازه موردنظر برش می‌خورد.

نحوه تولید خرپا ایرانیان چگونه است؟

نحوه تولید خرپا ایرانیان چگونه است؟

چند نوع میلگرد زیگزاگ در بازار وجود دارد؟

متداول‌ترین مدل میلگرد زیگزاگ با استفاده از 3 میلگرد آجدار و 2 میلگرد ساده به تولید می‌رسد. در بین انواع این مقطع فولادی پیش‌ساخته، میلگرد ساده‌ای که به ‌صورت خم ‌شده و زیگزاگی در آن قرار می‌گیرد، تنها عضو مشترک است. دلیل این تفاوت استفاده از نبشی یا تسمه فولادی به جای میلگرد های آجدار در ساخت این سازه های پیش ساخته می‌باشد.

همچنین این احتمال وجود دارد که تنها از یک میلگرد آجدار و آن هم در بالای تیرچه استفاده شود که این مدل را تیرچه با جان باز می‌نامند. هدف اصلی تولید میلگرد زیگزاگ، تحمل بارهای کششی و مرده سازه می‌باشد که در صورت استفاده از مقاطع فولادی متفاوت، میزان تحمل بار آن نیز تغییر پیدا کند.

طراحی میلگرد زیگزاگ چگونه انجام می‌شود؟

برای ساخت و طراحی اجزای میلگرد زیگزاگ از استاندارد ملی ISIRI 12977 استفاده می‌شود. ما در این بخش مهم‌ترین نکاتی که در این استاندارد درباره نحوه طراحی تیرچه‌ها و فواصل آن‌ها از یکدیگر وجود دارد را برایتان آورده ایم:

 • میلگرد زیگزاگ باید به روش نورد گرم تولید شده و قطر آن نباید کمتر از 10 میلی‌متر باشد.
 • میلگرد های تقویتی باید از نوع آج 340 (A2) بوده و ضخامت آن‌ها نباید کمتر از 10 میلی‌متر باشد.
 • فاصله زیگزاگ تیرچه و حداکثر فاصله آزاد بین تیرچه‌ها باید 75 سانتی‌ متر باشد.
 • حداقل عرض تیرچه‌ها 10 سانتی‌ متر و حداکثر ارتفاع کل آن‌ها برابر با سه و نیم برابر حداقل عرض آن‌ها است.
 • ضخامت دال بتنی فوقانی نباید از یک دوازدهم فاصله آزاد بین دو تیرچه کمتر باشد.

وزن میلگرد زیگزاگ چگونه محاسبه می‌شود؟

نحوه محاسبه وزن میلگرد خرپا با استفاده از جدول زیر می‌باشد. فقط به این نکته توجه داشته باشید که عدد مربوط به وزن یک متر خرپا، به قطر میلگردهای بالا و پایین، قطر میلگرد ساده و ارتفاع خرپا بستگی دارد.

 قطر میلگرد بالا (mm)قطر میلگردهای پایین (mm)قطر میلگرد زیگزاگ (mm)وزن یک متر خرپا (kg)
ارتفاع 16 (cm)ارتفاع 25 (cm)
88*24.21.67
88*24.71.791.92
810*24.72.242.36
812*24.72.782.90
108*24.72.012.14
1010*24.72.462.59
1012*24.733.12
1210*24.72.732.85
1212*24.73.273.4
طراحی میلگرد زیگزاگ یا خرپا چگونه انجام می‌شود؟

طراحی میلگرد زیگزاگ یا خرپا چگونه انجام می‌شود؟

میلگرد زیگزاگ چه کاربردهایی دارد؟

از مهم‌ترین کاربرد های این محصولات می‌توان به ساخت تیرچه بتنی اشاره داشت. این تیرچه ها مقاومت کششی بتن را بالا برده و از ترک خوردن آن طی گذر زمان جلوگیری می‌کند. کاربرد اصلی دیگر این محصولات مش و مفتول، تحمل بار مرده سقف می‌باشد. همچنین به صورت فراوان از این محصولات در ساخت پل و زیرگذر استفاده می‌شود.

کلام آخر…

در این مطلب سعی داشتیم که شما را با میلگرد زیگزاگ و اجزای آن بیشتر آشنا کنیم تا شما بتوانید با استفاده از اطلاعات بالا خرید بهتری از شرکت مش و مفتول ایرانیان داشته باشید. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

مقررات مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق

هرچقدر که رخ%ALS