مفتول گالوانیزه

شاید اولین سوالی که درباره مفتول گالوانیزه در ذهن شما وجود داشته باشد این است که گالوانیزه چیست؟ سیم مفتول گالوانیزه، همانطور که از نام آن مشخص است، از گالوانیزه شدن مفتول سیاه در فرایند گالوانیزاسیون به دست می‌آید. شرکت صنعتی مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا مشخصات فنی، کاربرد ها و انواع مفتول گالوانیزه را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه چیست؟

سیم مفتول گالوانیزه که با نام سیم مفتول سفید نیز شناخته شده می‌باشد، از دسته محصولات مفتولی می‌باشد. مفتول سیاه در طی فرآیندی به نام گالوانیزاسیون به مفتول گالوانیزه سرد یا گرم تبدیل می‌شود که گرم یا سرد بودن آن به مدل فرآیند گالوانیزاسیون بستگی دارد که هر کدام از این دو محصول کیفیت متفاوتی دارند. گالوانیزه شدن فرآیندی است که طی آن مفتول ویژگی هایی همچون مقاومت در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی را بدست می‌آورد و باعث می‌شود که بتوان از این محصول در انواع شرایط آب و هوایی استفاده کرد.

فرآیند گالوانیزاسیون و نحوه تولید مفتول‌ ها

مفتول های سیاه در طی فرآیند گالوانیزاسیون در وان مذاب روی غوطه ور می‌شوند که در نتیجه آن، پوشش چسبنده و محافظی از فلز روی بر روی آن قرار می‌گیرد. این پوشش از لایه های آلیاژی تشکیل شده است که به مفتول گالوانیزه ویژگی مقاومت در مقابل خوردگی می‌دهد. این فرآیند محافظت به دو شیوه صورت می گیرد و به همین دلیل آنها را گالوانیزه گرم یا سرد می‌نامند. در گالوانزه گرم با توجه به روش آن ضخامت لایه محافظ بیشتر می‌باشد و به همین دلیل مفتول گالوانیزه گرم از کیفیت و قیمت بیشتری نسبت به مدل سرد آن برخوردار می‌باشد.

انواع سیم مفتول

مفتول گالوانیزه، خود جزو محصولات مفتولی به حساب می‌آید، با این حال به خودی خود دارای انواع گوناگونی می‌باشد که همان دو مدل سرد و گرم آنها می‌باشد. در ادامه مطلب به معرفی این دو مدل مفتول پرداخته و روش تولید آنها را به شما توضیح خواهیم داد. انواع مفتول گالوانیزه در دو دسته طبقه بندی می‌شوند:

 • مفتول گالوانیزه سرد
 • مفتول گالوانیزه گرم

نحوه ساخت مفتول گالوانیزه سرد

در روش گالوانیزاسیون سرد، فلز روی با سیستم آبکاری با برق یا همان الکترولیز روی مفتول سیاه قرار می‌گیرد. در نتیجه این فرآیند، ضخامت روی قرار گرفته بر مفتول های گالوانیزه سرد کم بوده و نسبت به مدل گرم این مفتول ها، مقاومت کمتری در برابر رطوبت از خود نشان می‌دهند. در مدل گالوانیزاسیون گرم، ضخامت روی محصول نهایی بیشتر می‌باشد که در نتیجه آن دیرتر زنگ می‌زند. همانطور که گفتیم در روش گالوانیزاسیون سرد، پس از مرحله اکسید زدایی مفتول سیاه، این مفتول ها توسط جریان الکتریکی و با فرآیند الکترولیزر لایه ای از روی را بدست می‌آورند.

این لایه به علت روش الکترولیز نازک تر از مفتول گالوانیزه گرم می‌باشد که در نتیجه آن از کیفیت پایین تری برخوردار می‌باشد. همچنین در این روش این مسئله وجود دارد که ضمن مقاوم نمودن مفتول، آن را در برابر رطوبت و شکستگی، نیز منعطف می‌کند. دلیل این کار، جلوگیری از خوردگی فلز پایه که فولاد می‌باشد است.

مفتول های گالوانیزه ای که با روش سرد به تولید می‌رسند، عموماً با قطر ۰.۵ تا ۶ میلی متر و به دو شکل کلاف و شاخه تولید می‌شوند. به خاطر داشته باشید که ترکیبات شیمیایی و خواص مکانیکی این مفتول های گالوانیزه، تابع جنس میلگردی است که از آن در تولید آنها استفاده شده است. با توجه به این نکته که در تولید انواع مفتول از سیم مفتول های سیاه استفاده می شود، این محصولات این بسیار نرم می‌باشند که در نتیجه آن، درصد ازدیاد طولی و همچنین مقاومت آنها در برابر خمش و پیچش نیز افزایش پیدا می‌کند.

نحوه ساخت مفتول گالوانیزه گرم

مفتول گالوانیزه گرم، با نام مفتول سفید نیز به بازار ارائه می‌شود و یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین انواع مفتول ها می‌باشد. مفتول گرم نوعی از مفتول های گالوانیزه می‌باشد که طی فرآیند گالوانیزاسیون گرم، حرارت دیده و روکش دهی می‌شود. این مدل از مفتول ها نیز از پایه مفتول سیاه حرارت داده شده یا آنیل شده ای به تولید می‌رسند که در طی فرآیند حرارت دهی، میزان کربن آن ها به حداقل میزان ممکن رسیده است و مفتول بسیار نرم و نفوذپذر می‌باشد. این مفتول ها در طی فرآیند گالوانیزاسیون گرم در وان مذاب روی غوطه ور می‌شوند که باعث می‌شود به صورت کاملا عمقی روکش دهی شوند.

نحوه ساخت مفتول گالوانیزه گرم

نحوه ساخت مفتول گالوانیزه گرم

یکی از ویژگی های اصلی این دسته مفتول های گالوانیزه، داشتن سطحی صاف و یک دست می‌باشد که نرمی بالا نیز دارند. قابلیت خم شدن و پیچیده شدن بالای این دسته از محصولات باعث شده که در تولید محصولات بافتی همچون انواع توری حصاری، گابیون، سیم خاردار، توری مرغی و موارد دیگر نقش داشته باشند.

مراحل اجرای گالوانیزه گرم

در این بخش به صورت کامل فرآیند تولید مفتول گالوانیزه گرم را به شما توضیح خواهیم داد.

 • در مرحله اول مفتول سیاه جهت فرایند گالوانیزاسیون آماده سازی می‌شود. در این بخش هم می توان آن ها را در کوره آنیل حرارت داد و نرم کرد، یا به صورت کوره در خط این کار را انجام داد. فرایند حرارت دادن این مفتول ها در دمای ۸۰۰ الی ۹۰۰ درجه فارنهایت صورت می‌گیرد که به آن فرآیند بازپخت نیز گفته می‌شود
 • اکسید زدایی این مفتول ها با عبور دادن آنها از وان اسید انجام می‌شود
 • در مرحله بعدی شاهد عبور آنها از کوره مذاب روی و پس از آن برداشتن روی اضافی از سطح مفتول ها می‌باشیم
 • سپس در طی یک سیستم خنک کننده که به وسیله آب و هوا انجام می‌شود، این محصولات سرد می‌شوند
 • در نهایت نیز شاهد فرآیند سیستم جمع کن می‌باشیم که به یکی از سه حالت عمومی معمولی، عمومی پروانه ای و بغل ریز افقی انجام می‌شود.

در فرآیند گالوانیزه گرم چه اتفاقی می افتد؟

گالوانیزاسیون گرم همانطور که تا به این جای مطلب می‌دانید، یک فرآیند پوشش دهی به مفتول سیاه به وسیله روی، برای تولیدمفتول گالوانیزه است. در طی این پروسه آلیاژهای پایه را در دمایی حدود ۸۴۰ درجه فارنهایت یا همان ۴۵۰ درجه سانتی گراد از حمام مذاب روی عبور می‌دهند. پس از خروج مفتول ها از وان مذاب، شاهد واکنش شیمیایی روی خالص (Zn) با اکسیژن هوا (O2) می‌باشیم که در نهایت باعث تشکیل زینک اکساید می‌شود. زینک اکساید نیز در واکنشی با دی اکسید کربن (Co2) تشکیل ماده ای خاکستری رنگ به نام کربنات روی (ZnCo3) می‌دهد که از فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می‌کند.

این لایه محافظ، سطح فولاد را به طور عمیق و کامل پوشش می‌دهد. کربنات روی به عنوان یک سیستم محافظ و مانع بین فولاد و هوا قرار می گیرد که اکسید نمی‌شود و به همین دلیل از تاثیر عوامل خورنده جوی بر فولاد جلوگیری می‌کند. به این نکته توجه داتشه باشید که فلز روی در مقایسه با فولاد، الکتروپوزیتیو می‌باشد، این خاصیت فوق العاده سبب شده که در زمان هایی که پوشش مفتول گالوانیزه آسیب می‌بیند و فولاد در معرض هوا قرار می گیرد، فلز روی از طریق حفاظت کاتدی همچنان بتواند از فولاد در برابر خوردگی محافظت کند.

خصوصیات مفتول گالوانیزه

تا این جای کار با مقاومت در برابر خوردگی این محصولات و نحوه پیدایش این ویژگی آشناییت پیدا کرده اید اما این مورد تنها ویژگی مفتول های گالوانیزه نمی‌باشد و در بخش برخی از خصوصیات دیگر این مفتول ها را برای شما آورده ایم:

 • سازگاری آن با تمام شرایط آب و هوایی و مناطق جغرافیایی
 • مقاومت بالا در برابر رطوبت و اکسید شدن یا همان زنگ زدگی
 • مقاومت در برابر ساییدگی و پیچیده شدن
 • در دسترس بودن برای همه افراد
 • مقرون به صرفه اقتصادی می‌باشند
 • نگهداری و نصب راحت آنها
 • طول عمر بسیار بالا (بیش از ۵۰ سال) در شرایط آب و هوایی سخت
 • دوام و ماندگاری بیش از ۷۰ سال در مناطق خوش آب و هوا (غیر دریایی و غیر صنعتی)
 • برخورداری از سطحی صاف، صیغلی و براق
خصوصیات مفتول گالوانیزه

خصوصیات مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه ایرانی

مفتول های گالوانیزه ایرانی، هم با روش گالوانیزاسیون گرم به تولید می‌رسند و به همین دلیل از دوام بیشتری در برابر رطوبت و اکسیده شدن برخوردار می‌باشد. هر چه کیفیت تولید و مفتول سیاه به کار رفته در تولید آنها بیشتر باشد، مقاومت محصول نهایی نیز در برابر رطوبت و زنگ زدگی بیشتر می‌باشد. هرچند که در انواع ایرانی، وزن کلاف های آن با همدیگر کمی فرق دارند و همچنین در قطر سیم تلرانس دیده می‌شود که سبب شده به نظر برخی از خریداران این محصولات مناسب برای برخی از کار ها نباشند.

مفتول گالوانیزه چینی

مفتول گالوانیزه چینی برخلاف مدل ایرانی آن در برابر زنگ زدگی و رطوبت استقامت کمتری از خود نشان می‌دهد در نتیجه زودتر دچار خوردگی می‌شود. البته باید به این مسئله اشاره داشت که برتری هایی نیز نسبت به نوع ایرانی دارد که شامل؛ جمله نداشتن تلرانس و تغیر قطر در نقاط مختلف کلاف مفتول می‌باشد، که در بعضی مصارف این مسئله مهم می باشد. همانطور که در بخش مفتول گالوانیزه ایرانی توضیح دادیم این ویژگی ها از لزومات استفاده از این مفتول ها در برخی کارها می‌باشند. مزیت دیگری که مدل چینی برخلاف ایرانی از آن برخوردار می‌باشد، انعطاف پذیری بیشتر آنها می‌باشد.

آخرین ویژگی این نوع مفتول ها برخلاف همتای ایرانی خود دارند، هم وزن بودن کلاف های آنها می‌باشد. مفتول های گالوانیزه چینی یکنواختی ضخامت و نرمی مفتول و وزن یکسان کلاف ها را نیز به شما ارائه می‌دهند که در برخی از استفاده ها وجود این ویژگی لازم است.

جمع بندی…

در این مطلب متوجه شدیم که سیم مفتول گالوانیزه از ورود مفتول سیاه به فرآیند گالوانیزاسیون به دست می‌آید. گالوانیزه شدن فرآیندی می‌باشد که در طی آن مفتول ها در برابر شرایط محیطی همچون اکسید شدن و زنگ زدگی مقاوم می‌شوند، که در نتیجه آن امکان استفاده از آنها در هر نوع آب و هوایی وجود خواهد داشت. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها