توری رابیتس

مقدمه

توری رابیتس که به اشتباه با نام راویز نیز شناخته می‌شود، ورق فولادی مشبکی می‌باشد که از ورقه های گالوانیزه گرم تولید می‌شود. انواع رابیتس بر اساس مشخصات فنی آن از جمله تعداد ستون، وزن و سایز چشمه ها دسته بندی می‌شوند. راویز بر اساس تعداد ستون به توری رابیتس 9، 11 و 13 ستون شناخته می‌شوند. بر اساس وزن نیز این محصول به سه دسته بندی رابیتس سبک، متوسط و سنگین طبقه بندی می‌شود. یکی از کاربرد های کلیدی و اصلی رابیتس در صنعت ساختمان سازی می‌باشد.

توری رابیتس

توری رابیتس

شما برای خرید محصول مورد نظر خود باید با مشخصات و کاربرد های انواع این محصول آشناییت لازمه را داشته باشید تا مناسب ترین محصول را خریداری کرده و از هزینه های اضافی جلوگیری کنید. صنعت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی و کاربرد های توری رابیتس را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

کاربرد توری رابیتس و رابیتس کاری

یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از توری رابیتس، در دسترس بودن مصالح مورد نیاز برای انجام رابیتس کاری، سرعت بالا، راحتی اجرا و وزن مناسب می‌باشد. هرچند با به بازار آمدن محصولاتی همچون کناف و سبک تر بودن آن برای اجرای مواردی همچون سقف کاذب، این فاکتور دیگر به عنوان یک مزیت شناخته نمی‌شود. برای انجام راویز کاری، ابتدا باید آن را به میلگرد که عموما میلگرد 10 ساده می‌باشد ببندید. برای اتصال به میلگرد از مفتول گالوانیزه با ضخامت 1.2 میلی متر استفاده می‌شود که به این نوع مفتول، سیم رابیتس بندی می‌گویند.

رایج ترین و پراستفاده ترین کاربرد توری رابیتس در ساخت و ساز می‌باشد. کاربرد رابیتس در این صنعت به دلیل سطح مشبک آن بوده که باعث می‌شود ملات های ساختمانی بهتر به آن بچسبند. استفاده از راویز در سقف کاذب برای گچ کاری، نور مخفی، ایجاد آرک و موارد دیگر رایج می‌باشد. همچنین در نمای ساختمان ها برای ایجاد طرح های حجیم و زیبا از توری رابیتس استفاده می‌شود. همچنین در بتن ریزی فوندانسیون، ساخت دیوار کاذب و جلوگیری از ترک دیوار ها نیز می‌توان از رابیتس کاری استفاده کرد.

توری رابیتس

توری رابیتس

انواع رابیتس

همانطور که پیش تر گفته شد، توری های رابیتس دارای انواع مختلفی می‌باشند، در نتیجه این محصول بر اساس وزن، تعداد چشمه و تعداد ستون دسته بندی می‌شوند که نامگذاری آنها نیز بر همین اساس می‌باشد. انواع راویز ها بر اساس مشخصات فنی شامل موارد زیر می‌شوند.

تعداد ستون

یک برگ راویز از تعداد معینی ستون تشکیل شده که بر اساس تعداد آنها نامگذاری می‌شوند. تعداد ستون های محور طولی معمولا در سه نوع 9، 11 و 13 به تولید می‌رسد. تعداد ستون های توری رابیتس با ابعاد چشمه های آن رابطه معکوس دارند، یعنی هرچه تعداد ستون ها بیشتر باشند، اندازه چشمه های کوچک تر می‌شوند که این امر باعث می‌شود توری تولید شده سبک تر باشند و در سازه شما وزن کمتری اضافی کنند، همچنین این امر باعث می‌شود که ملات مصرفی سازه شما نیز کاهش پیدا کند.

وزن

هر برگ از توری های رابیتس، بسته به ضخامت ورقی که برای ساخت آن استفاده می‌شود، وزن مختص به خود را دارد. معمولا انواع 13 ستون دارای وزن بیشتری و کیفیت بالاتری نسبت به سایر انواع توری رابیتس می‌باشند. دلیل این موضوع این است که در این نوع اندازه چشمه ها کوچک تر شده و باعث بیشتر بودن وزن رابیتس ها می‌شود. این محصول از لحاظ وزن به سه دسته روایز سبک، متوسط و سنگین دسته بندی می‌شوند.

  • سبک: رابیتس 380 گرم 9 ستون، 610 گرم و 670 گرم 11 ستون و 3 چشمه در رده سبک قرار می‌گیرند.
  • متوسط: رابیتس 690 گرم 13 ستون و 2 چشمه، 760 گرم و860 گرم 13 ستون و 3 چشمه در رده متوسط قرار می‌گیرند.
  • سنگین: رابیتس 1040 گرم و 1230 گرم 13 ستون 3 چشمه در رده سنگین قرار می‌گیرند.

بازم به ذکر است که پرفروش ترین وزن این محصول، توری های رابیتس 900، 830 و 400 گرمی می‌باشد.

تعداد چشمه توری های رابیتس

در عرض هر ستون از رابیتس، دو یا سه ردیف چشمه وجود دارد. از این رو راویز دو چشمه، دارای دو ردیف چشمه و نوع سه چشمه دارای سه ردیف چشمه در هر ستون می‌باشد. البته در بازار با نام های مش 2 و مش 3 نیز به فروش می‌رسند.

توری رابیتس

توری رابیتس

نحوه تولید راویز

در تولید توری های رابیتس، ابتدا ورق های گالوانیزه از عرض به داخل دستگاه رفته و قسمت هایی از ورق پرس می‌شود. سپس ورق ها به داخل دستگاه دیگری رفته و قسمت های فرورفته ای در آن شکل می‌گیرد. پس از آن مراحل برش کاری صورت گرفته و بر اساس ضخامت و وزن ورق، همچنین چگونگی نحوه پرس، تعداد چشمه های ایجاد شده و تعداد ستون ها در گروه های مختلفی طبقه بندی می‌شوند.

قیمت توری رابیتس

قیمت این محصولات بر اساس دو ویژگی مهم یعنی تعداد ستون و وزن آنها تایین می‌شود. با توجه به توضیحاتی که پیش تر داده شده با افزایش تعداد ستون ها، در نتیجه آن افزایش وزن، قیمت محصول نهایی نیز بیشتر می‌شود. با این همه مبنای قیمت توری رابیتس، بر اساس قیمت ورق و مواد اولیه خریداری شده نیز تغییر می‌کند. با توجه به نوسان قیمت این ورق ها در بازار لازم است که قبل از خریداری محصول قیمت های روز بازار را بررسی کنید. در رابطه با قیمت رابیتس کاری نیز باید گفت که با توجه به استفاده از میلگرد های 10 ساده در این کار، قیمت آن به قیمت روز این محصول نیز بستگی دارد.

خرید توری رابیتس

علت اصلی رونق گرفتن بازار خرید و فروش رابیتس، نیاز مشتریان به یک محصول برای ایجاد بستری مقاوم و گسترده در سقف های کاذب و دیوار ها می‌باشد. با استفاده از توری رابیتس در ساخت و ساز از ترک خوردگی و فاصله افتادن در میان دیوار ها و سقف ها جلوگیری می‌شود.

خرید رابیتس باید بر اساس نیاز های شما و مشخصات محصول باشد. رابیتس گالوانیزه همانطور که از نامش مشخص است، جدا از پارامتر های تعداد ستون و وزن از قیمت بالاتری نسبت به توری های رابیتس معمولی برخوردار است، چرا که از مقاومت بالاتری در برابر خوردگی برخوردار می‌باشد. در نتیجه شما باید در هنگام خرید رابیتس به کاربرد های آن مدل نیز فکر کنید تا بهترین کارایی را از محصول خود بدست بیاورید. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها