مقاومت تیرآهن چقدر است؟

تیرآهن یکی از اصلی ‌ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود، چرا که مواد سازنده و شکل هندسی آن، میزان مقاومت تیرآهن و رفتار اجزای دیگر سازه را مشخص می‌کند. تیرآهن با در نظر گرفتن وزن آن و استفاده درست و مناسب از آن، همیشه در ساختمان‌سازی تحمل بار بالایی ایجاد می‌کند. این محصولات باید طبق استاندارد ها و اصول خاصی به تولید برسند تا استحکام و مقاومت ساختمان را افزایش دهند. به همین دلیل محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از آغاز پروژه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید به جدول تحمل بار تیرآهن توجه ویژه ای داشت. شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا نحوه محاسبه مقاومت تیرآهن را برای شما تعبیه دیده است.

اهمیت استفاده از تیرآهن با مقاومت بار بالا چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب این موضوع را مطرح کردیم، مقاوم‌سازی ساختمان و توانایی انتقال بار به فونداسیون و بعد از آن به زمین مهم‌ترین نقش تیرآهن و استفاده آن در ساختمان سازی می‌باشد. همچنین باید خاطر نشان کرد که این مقاومت خمشی بالای تیرآهن است که آن را قادر به تحمل بارهای محوری و جانبی می‌کند. همچنین تیرآهن، ارتعاش واردشده به ساختمان را جذب کرده و به همین دلیل به یکی از ضروری ترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است.

اصلی ترین ویژگی تیرآهن مقاوم چیست؟

مهم‌ترین فاکتوری که تیرآهن در ساختمان سازی ارائه می‌کند، افزایش میزان تحمل وزن سازه می‌باشد، شرایط تولید و رعایت اصول استاندارد یکی از نیازهای وجود این ویژگی محصول به شمار می‌آیند. همچنین استفاده از پوشش‌های ضد خوردگی نیز به عمر تیرآهن می‌افزاید.

مقاومت تیرآهن چقدر است؟ +جدول تحمل بار تیرآهن

جداول استانداردی در این زمینه وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به‌راحتی و با استفاده از مشخصات و پارامترهای در نظر گرفته‌شده، میزان تحمل بار تیرآهن مورد نظر خود را محاسبه کنید. یکی از این جدول‌ها، جدول اشتال تیرآهن است؛ هرچند که اکتفا کردن به این جداول کافی نبوده و لازم است که شیوه قرارگیری تیرآهن روی تکیه‌گاه و بارگذاری آن را نیز در نظر بگیرید.

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از آغاز پروژه از اهمیت بالایی برخوردار بوده

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از آغاز پروژه از اهمیت بالایی برخوردار بوده

انواع تیرآهن مقاوم بر اساس استانداردهای بین المللی

بر اساس استانداردهای بین‌المللی، تیرآهن‌ها به 4 مدل  IPE، INP، IPB  و CNP تقسیم می‌شوند که در این میان استاندارد IPE مختص کشورهای روسیه و چین می‌باشد. تیرآهن H بر اساس استاندارد IPB و تیرآهن‌های لانه‌ زنبوری نیز بر اساس استاندارد CNP ساخته می‌شوند و این استاندارد ها مختص به این محصولات می‌باشند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بال‌های این تیرآهن‌ها ازنظر ظاهری باهم تفاوت‌ دارند اما از طرفی ضخامت بال تیرآهن‌های IPE در تمامی قسمت‌ها یکسان می‌باشد. همچنین قیمت تیرآهن های مختلف بسته به نوع استاندارد و اندازه و شکل آن متفاوت بوده و شما باید با توجه به نیاز های خود بهترین انتخاب را انجام دهید و به همین دلیل نیاز است که با انواع تیرآهن ها آشناییت کافی را داشته باشید.

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از شروع پروژه ساختمانی

محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از شروع پروژه ساختمانی

انواع تیرآهن در سازه های فولادی و نقش آن ها در تحمل بار سازه

تیر اصلی یا شاه‌تیر

تیر اصلی یا شاه‌تیر که با نام  Ginder نیز شناخته می‌شود، باربر اصلی سقف بوده و به ستون متصل می‌شود. وظیفه شاه‌تیر انتقال بارهای وارده از تیرچه به ستون می‌باشد. تیر اصلی به سه دسته تیرآهن بال‌پهن، تیرآهن معمولی با ورق تقویتی و تیرآهن معمولی به‌صورت تکی یا جفت تقسیم می‌شود.

تیر فرعی یا تیرچه

Joist یا تیر فرعی در دسته بندی تیرهای سبک قرار می‌گیرند و بار سقف را به تیر اصلی منتقل می‌کنند. این مدل تیر ها اجزای افقی و فرعی متصل به شاه‌تیر هستند.

نعل درگاهی

Lintel در اصل همان تیری است که در بالای قسمت‌های بازشو ساختمان مثل در و پنجره قرار می‌گیرد. قرار دادن نعل درگاهی برای حفظ ایستایی دیوار آجری صورت گرفته و در و پنجره درون آن قرار می‌گیرد.

 تیر لبه‌ای

Sprandel یا تیرآهن های لبه ای، نقش کلاف بندی ساختمان را ایفا می‌کنند. بدین شکل که ضمن تحمل بار سقف، بار دیوارهای پیرامونی را نیز تحمل می‌کند.

لاپه

Purlin در دسته تیرهای سبک قرار گرفته و از نیمرخ‌ به شکل های I و Z تولید می‌شوند. اصل وظیفه این مقاطع، حمل بار پوشش‌های سبک در ساختمان‌های صنعتی می‌باشد

بررسی مقاومت تیرآهن

بررسی مقاومت تیرآهن

کلام آخر…

در این مطلب سعی داشتیم که شما را با نحوه محاسبه مقاومت تیرآهن قبل از شروع پروژه ساختمانی و اهمیت آنجام این کار آشنا کنیم. همچنین توضیح دادیم که میزان تحمل بار تیرآهن برای هر نوع تیرآهنی که در ساختمان استفاده می‌شود به چه صورت بوده و هر کدام از انواع چه نقشی را ایفا می‌کنند. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها