ورق فولادی سرد به روش نورد سرد تولید شده

ورق‌ فولادی سرد موجود در بازار به صورت کلی با یکی از دو روش نورد سرد یا گرم به تولید می‌رسند. به شکلی که ورق‌هایی که در نورد سرد تولید شوند با عنوان «ورق نورد سرد» و محصولاتی که با نورد گرم ساخته شوند، با عنوان «ورق نورد گرم» شناخته می‌شوند و در اصل دلیل نامگذاری آنها نحوه و روش مورد استفاده برای تولید آنها می‌باشد. ورق نورد سرد، از ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی منحصر به فردی برخوردار بوده و در مقایسه با ورق  تولیدی از روش گرم از ظرافت و دقت بیشتری برخوردار است.

شرکت مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا اطلاعات فنی، ویژگی ها و کاربرد های ورق سرد را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

ورق‌ فولادی سرد

ورق‌ فولادی سرد

ورق فولادی سرد چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که ورق فولادی سرد، یک محصول تولیدی با استفاده از آلیاژهایی بر پایه‌ی فولاد است که طی فرآیند نورد سرد به تولید می‌رسد. دلیل نامگذاری دیگر این محصولات با عنوان ورق روغنی، پشت سر گذاشتن فرآیندهای روغن‌کاری خاصی  پس از تولید می‌باشد.

به صورت کلی باید گفت که تولید ورق سرد بدین شکل است که ورق‌های فولادی ضخیم به وسیله‌ی فشار غلتک‌ها، نازک‌تر می‌شوند. همان طور که از نام این روش مشخص است، فرآیند تولید در این روش با دمایی بسیار پایین‌تر از نورد گرم نهایتاً تا 200 درجه سانتی ‌گراد صورت می‌گیرد. ورق فولادی سرد یا همان ورق روغنی، با توجه به این که ظاهر بسیار زیبایی دارد، در تولید گستره ای از محصولات فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این نوع ورق، علاوه بر مصارف عمومی، در موارد صنعتی و ساختمانی نیز بهره می‌برند.

ورق فولادی سرد چه ویژگی‌هایی دارد؟

این محصولات نیز، بر اساس آلیاژ به‌کاررفته در ساختش، ویژگی‌های متفاوتی دارد که مهم ترین آنها را برای شما آورده ایم:

  • ظاهری بسیار شفاف و صیقلی دارد.
  • رنگ‌کاری این ورق، بسیار خوب انجام می‌شود.
  • قابلیت خمش و برش بسیار مطلوبی دارد.
  • نسبت به ورق گرم، در ابعاد محدودتری تولید می‌شود.
ورق فولادی سرد چه ویژگی‌هایی دارد؟

ورق فولادی سرد چه ویژگی‌هایی دارد؟

ابعاد ورق سرد

این محصولات عموما در فرآیند تولید، بُرش‌کاری می‌شوند و به صورت فابریک به دست مشتری می‌رسد. در ادامه، ابعاد ورق فولادی سرد را به همراه وزن هر مدل، در جدول زیر برایتان اورده ایم:

ردیف محصولطول (میلی‌متر)عرض (میلی‌متر)ضخامت (صدم / میلی‌متر)وزن (کیلوگرم)
120001000508
220001000609.6
3200010007011.2
4200010008012.8
52000100010016
62000100012520
72000100015024
82000100020032
9250012505012.5
10250012506015
11250012507017.5
12250012508020
132500125010025

کاربرد ورق سرد

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، این محصولات از گستره وسیعی از کاربرد های صنعتی و ساختمانی برخوردار می‌باشند که در اینجا برخی از مهم ترین های آنها را برایتان آورده ایم:

  • ساخت قطعات مربوط به ساختمان‌ها
  • استفاده به منظور مصارف کششی معمولی و عمیق
  • ساخت انواع پنل غیر قابل‌ انعطاف
  • ساخت بسیاری از لوازم خانگی، مانند ماشین لباس‌شویی یا یخچال

آشنایی با انواع ورق سرد

ورق سرد یا ورق روغنی از زوایای متعددی طبقه‌ بندی می‌شوند اما به صورت کلیف دو روش اصلی برای بررسی انواع ورق‌های سرد وجود دارد:

  • بر اساس آلیاژ ساخت
  • بر اساس فعالیت‌های ثانوی

ورق سرد بر اساس آلیاژ ساخت

از آلیاژ های خاصی در ساخت ورق‌های فولادی استفاده می‌شود؛ چرا که فولاد یا آهن، به خودی خود، معایب بسیاری دارند؛ مثلاً از جهت مقاومت در برابر خوردگی یا از جهت قابلیت جوش‌پذیری بسیار نامناسب هستند و به همین دلیل نیاز است تا از آلیاژ هایی برای ساخت این محصولات استفاده کنیم.

به شکلی که متخصصان برای برطرف‌کردن چنین مشکلاتی، عنصرهای فلزی فولاد و آهن را با عناصر شیمیایی دیگری مانند منگنز، کربن، کروم، سیلیسیم، فسفر و گوگرد ترکیب می‌کنند تا در نهایت، محصول تولیدی هم از ویژگی های بیشتری برخوردار باشد و هم معایب آن کمتر به چشم بیایند. ورق‌های سرد نیز بر اساس کاربردهایشان، با عناصر ترکیبی گوناگونی ساخته می‌شوند و به همین دلیل در ادامه این مطلب، هر کدام از انواع ورق سرد تولیدی با آلیاژ های مختلف را بررسی می‌کنیم.

ورق ST12

این مدل از ورق سرد، نوع پردازش‌شده‌ ورق فولادی گرم محسوب می‌شود، تنها تفاوتی که وجود دارد این است که ورق ST12 استحکام بیشتری نسبت به ورق‌های نورد گرم دارد. همچنین برخلاف نورد گرم، این ورق با غالب بودن عنصر «کروم» به تولید می‌رسد. دلیل استفاده فراوان از کروم این است که بسیاری از معایب ورق‌های فولادی را برطرف می‌کند و محصول نهایی را به یک ورق محکم‌تر تبدیل می‌کند.

ورق ST13

این ورق با عنوان ورق سرد با «قابلیت کششی معمولی» در بازار شناخته می‌شود. در این محصول از متریال فلزی کمتری استفاده می‌شود که در نتیجه آن، از قابلیت تحمل بار بیشتری برخوردار می‌باشد. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کنیم که از عناصر فلزی سیلیسیم، گوگرد، کربن و فسفر در ساخت این ورق، استفاده می‌شود.

ورق ST14

این مدل از ورق‌ های سرد با قابلیت کششی بسیار بالایی به تولید می‌رسند؛ به شکلی که در میان انواع ورق سرد از جهت آلیاژ، ورق ST14 بیشترین قابلیت کششی را دارا می‌باشد. از میان کاربرد های فراوان این محصول می‌توان به مصارف بسیار تخصصی در جای‌جای صنایع گوناگون همچون تولید فیلتر انواع اتومبیل‌ها اشاره کرد.

ورق فولادی سرد بر اساس آلیاژ ساخت

ورق فولادی سرد بر اساس آلیاژ ساخت

ورق فولادی سرد بر اساس فعالیت ثانوی

مرحل تولید این محصول بدین شکل است که پس از خروج ورق سرد از نورد، به خط تولید دیگری انتقال می‌یابد تا روی‌اندود یا به اصطلاح گالوانیزه شود. ورق گالوانیزه، یکی از انواع ورق‌های سرد محسوب می‌شود که بر اساس یک فعالیت ثانوی در کارخانه به تولید می‌رسد. در این بخش انواع ورق های سرد با توجه به اساس فعالیت ثانوی آنها را برایتان آورده ایم:

ورق فولادی سرد گالوانیزه

گالوانیزاسیون نام فرآیندی است که برای افزایش مقاومت ورق فولادی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی بر روی آن انجام می‌شود. خود گالوانیزاسیون به دو شکل سرد و گرم صورت می‌گیرد اما به صورت کلی نحوه‌ کار به این شکل است که سطح ورق‌ گالوانیزه با یک لایه از ورق روی، پوشش‌دهی می‌شود تا از سطح فلز محافظت کند.

ورق فولادی سرد رنگی

ورق‌های گالوانیزه‌ سرد در برخی موارد، پس از پایان فرآیند تولید، وارد مرحله سمباده‌ کاری می‌شوند که پس از آن به سمت خط تولید ورق رنگی هدایت می‌شوند. این پروصه بدین شکل است که ورق‌ها با غلتک‌های مخصوصی بُرس‌کاری شده و در نهایت با اضافه‌کردن یک پوشش ضد زنگ دیگر، ورق فولادی سرد رنگی، آماده‌ی مصرف می‌شود.

مقومت ورق رنگی در برابر انواع رطوبت و خوردگی بسیار بالا بوده و همچنین با رنگ‌های چشم‌نواز و متنوعی که دارد بخش عمده ای از فروش بازار را به خود اختصاص می‌دهد. عموما از ورق رنگی در ساخت سقف سوله‌ها، استفاده‌ی زیادی می‌شود.

ورق قلع‌اندود

در این مدل از ورق سرد، ورق تولیدی از دو سو با دو لایه‌ی قلع پوشیده می‌شود تا مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی پیدا کند. قلع‌اندودکردن ورق برای افزایش مقاومت آن، یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای ارتقاء استحکام ورق فولادی به شمار می‌آید که همچنان از آن استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب به صورت کلی به سوال ورق فولادی سرد چیست و چه ویژگی هایی دارد، پاسخ دادیم. طبق مطالب گفته شده بالا، ورق فولادی سرد به روش نورد سرد تولید شده و بر اساس آلیاژهای به‌کاررفته در آن یا بر اساس فعالیت‌های ثانویِ انجام‌شده روی ورق، در دسته بندی های مختلفی قرار می‌گیرند به شکلی که این ورق ها، بر اساس آلیاژهای به‌کار‌رفته در آن، به سه مدل ST12، ST13 و ST14 تقسیم شده و باتوجه به روش طبقه بندی دیگر در سه مدل ورق سرد گالوانیزه، ورق سرد رنگی و ورق قلع‌اندود به تولید می‌رسند.

در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها