توری مش فایبرگلاس

توری مش فایبرگلاس یکی از ساختار های شکل گیری ساختمان و الزامات دنیای مهندسی عمران در دنیای نوین ساخت و ساز به شمار می‌آید. کامپوزیت های الیافی یکی از متریال های متداول در ساخت وساز بوده و به شکل پوشش هایی مقاوم برای تکمیل ساختار نهایی سازه و تقویت مقدار مقاومت سازه کارایی دارند. شرکت صنعتی مش و مفتول ایرانیان با سال ها تجربه در این صنعت در اینجا مشخصات فنی، کاربرد ها و مزایا استفاده از توری مش فایبرگلاس را برای شما تعبیه دیده است، تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید.

توری مش فایبرگلاس یکی از همین کامپوزیت ها به شمار می‌آیند که کاملا از الیاف شیشه ای تولید می‌شوند. در حال حاضر این مدل از توری ها در صنعت ساختمان سازی، مقاوم سازی سازه های بتنی، تولید سرامیک و کاشی، ترمیم سازه های فرسوده به خصوص در بازسازی سازه های آبی همچون استخر ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اهمیت توری مش فایبرگلاس در ایجاد ساختار های سبک با مقاومت بالا در حجم کم یکی از ویژگی های قابل توجه این محصول و یکی از دلایل محبوبیت فراوان آن به شمار می‌آید. این مدل از توری ها به قدری کاربردی هستند که مهندسین عمران، استفاده از آنها را یک ویژگی و برتری در سازه های خود می‌دانند.

اهمیت توری مش فایبرگلاس

اهمیت توری مش فایبرگلاس

توری مش فایبرگلاس چیست؟

این محصول که با نام Fiber Glass سناخته می‌شود، در ترجمه به معنای فیبر شیشه ای می‌باشد. همانطور که از نامش پیداست، ماهیت مواد سازنده این محصولات از شیشه می‌باشد. با این حال جزئیات فنی این محصول به ما نشان می‌دهند که یک نوع کامپوزیت با درجه مقاومت فیزیکی و شیمیایی بسیار بالا بوده که در عین سبک بودن، قابلیت های منحصر به فردی را به سازه شما خواهد افزود.

توری مش فایبرگلاس یک ساختار کامپوزیتی می‌باشد که از الیاف شیشه ای و مواد پلیمری تهیه می‌شوند. این محصولات در ساختار خود از پشم شیشه ای یا همان الیاف شیشه ای به عنوان کامپوزیت پایه استفاده می‌کنند. مواد پلیمری نیز به عنوان رزین های مخصوص در این محصولات به کار برده می‌شوند که به عنوان شکل دهنده ساختار نهایی کامپوزیت فایبرگلاس عمل می‌کنند. این رزین ها از طیف وسیعی از پلیمر ها همچون پلی استر، رزین وینیل استر، رزین اپوکسی و موارد دیگری تشکیل شده اند.

هر کدام از این رزین ها در ساختار توری مش فایبرگلاس، خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود را به نمایش می‌گذارند. برای مثال پلی استرها در مقابل خوردگی ضعیف می‌باشند اما از سمتی دیگر در برابر فشار های فیزیکی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند. وینیل استر سطح مقاومت بالای شیمیایی داشته و رزین اپوکسی در مقابل هرپونه تهاجم شیمیایی یا دمای بالا مقاومت می‌کنند.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، الیاف نازک شیشه ای، ساختار اصلی کامپوزیت فایبرگلاس را تشکیل می‌دهند. این الیاف به شکل رشته های بسیار نازک با قطری عموما بین 5 تا 25 میکرون به تولید می‌رسند. هر ورق توری مش فایبرگلاس از مقدار مشخصی از این الیاف شیشه ای آغشته به رزیت تشکیل شده اند. در این ساختار، چگالی الیاف شیشه ای و همچنین نوع الیاف از عوامل اصلی تعیین کننده مقاومت محصول نهایی می‌باشند. همچنین قطر و طول هر ررشته در کنار نوع رزین پلیمری که در تولید این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز از شاخص های مهم در مقاومت و کیفیت نهایی محصول ما می‌باشند.

توری مش فایبرگلاس از مقاومت کششی و فشاری بالایی برخوردار می‌باشند اما این صفحات تحت فشار های عمودی، شکننده بوده و مقاومت کمی از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌شود که برای استفاده از فایبرگلاس، مطمئن شوید که در سازه شما هیچ نیروی کمانشی برای فشرده سازی صفحات فایبرگلاس وجود نداشته باشد. هرچند که در عمل می‌توانیم با روی هم قرار دادن لایه های مختلف توری مش فایبرگلاس در جهت های مختلف، مقدار مقاومت و سختی نهایی آنها را حتی در برابر نیرو های عمودی افزایش دهیم.

توری مش فایبرگلاس

توری مش فایبرگلاس

کاربرد های فایبرگلاس چه می‌باشد؟

ویژگی هایی همچون مقاومت بالا، تحمل شیمیایی مناسب، تطبیق پذیری و وزن سبک این محصولا سبب شده تا از آن در زمینه های گوناگونی در صنعت های متنوعی استفاده شود. این مدل کامپوزیت ها برای اولین بار در طراحی قایق ها و دیگر سازه های آبی مورد استفاده قرار گرفتند اما در نیمه دوم قرن بیستم بوده که قابلیت های اصلی توری مش فایبرگلاس در توجه قرار گرفت. امروزه از این کامپوزیت ها برای کاربرد های وسیعی استفاده می‌شود که در این بخش چند مورد از آنها را برایتان آورده ایم:

  • توری مش فایبرگلاس در عایق کاری
  • سازه ‌های آبی مانند استخرها، کانال‌ها و لوله‌های انتقال آب
  • مخازن ذخیره سازی در صنایع
  • جداره ضدآب برای طراحی سازه های آبی هچون سونا
  • نورگیر سالن ‌های سقف بلند مانند سوله‌های صنعتی
  • ایجاد جداره های سبک در طراحی فضاهای گلخانه‌ای
  • مقاوم سازی و بازسازی سازه ‌های بتنی
  • طراحی و ساخت انواع لوله برای مصارف اطفاء حریق، انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب و انتقال گاز
  • توری مش فایبرگلاس در سیستم های اجرای خشک و کناف

کلاس های مختلف فایبرگلاس و کاربرد های آنها

کلاس های مختلف این محصولات بر اساس نوع متریال به کار رفته در تولید آنها طبقه بندی می‌شوند اما برای این دسته بندی ها دو کلاس و دو موازات مختلف وجود دارد. این دو دسته بندی بر اساس نوع فیبر شیشه ای و نوع رزین پلیمری می‌باشد که برای تولید این محصولات مصرف می‌شوند.

انواع کلاس های توری مش فایبرگلاس بر اساس الیاف شیشه ای

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، الیاف های شیشه ای ساختار اصلی صفحات فایبرگلاس را تشکیل می‌دهند و بخش بزرگی در ایجاد ساختار مقاوم این کامپوزیت ها می‌باشند، بدین ترتیب در تولید این محصولات از سخ نوع الیاف شیشه ای استفاده می‌شود.

الیاف سوزنی

این دسته از الیاف شیشه ای، ارزان ترین نمونه از آنها در بازار بوده و وزن بسیاری سبکی نیز دارند اما مقاومت فیزیکی آنها در برابر نمونه های دیگر کمتر می‌باشد.

الیاف حصیری

این مدل از الیاف، مقاومت ترین گونه ای می‌باشند که در تولید توری مش فایبرگلاس مورد استفاده قرار می‌گیرند. فایبرگلاس تولید شده با این الیاف، از درجه مقاومت فیزیکی بسیار بالایی برخوردار می‌باشند و به همین دلیل این گونه از فایبرگلاس، از نمونه های دیگر سنگین تر و گران قیمت تر می‌باشند.

الیاف سوزنی حصیری

همانطور که از نام این الیاف حدس می‌زنید، آنها ترکیبی از الیاف شیشه ای و حصیری می‌باشند. این دسته از الیاف شیشه ای، ویژگی های مثبت هر دو نوع سوزنی و حصیری را با هم در یک محصول قرار می‌دهند اما در کل سبک وزن، مقاوم و نسبتا ارزان قیمت می‌باشند. در حال حاضر در ساخت بیشتر نمونه های تولید شده از این مدل کامپوزیت ها از نمونه های الیاف سوزنی حصیری استفاده می‌شود.

کلاس های مختلف توری مش فایبرگلاس

کلاس های مختلف توری مش فایبرگلاس

انواع کلاس های فایبرگلاس بر اساس نوع رزین پلیمری

رزین های پلیمری در ایجاد شکل هندسی کامپوزیت های فایبرگلاس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رزین ها در مقدمات ساخت صفحات فایبرگلاس فرم سیال شکل دارند و به شکل چسب های پلیمری برای آغشته شدن الیاف شیشه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس از غالب زنی کامپوزیت ها، این رزین های سخت شده و فرم نهایی توری مش فایبرگلاس را ایجاد می‌کنند. در طراحی انواع صفحات فایبرگلاس از سه مدل رزین پلیمری استفاده می‌شود، که آنها را برایتان در اینجا آورده ایم.

رزین پلی استر

این مدل از رزین های پلیمری از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار می‌باشند اما در مقابل حملات شیمیایی یا اثرات خورنده محیطی از خود ضعف نشان می‌دهند.

رزین وینیل استر

این رزین ها مقاومت شیمیایی بالایی داشته و در مقابل تهاجم های اسیدی و محیطی که باعث ایجاد خوردگی شدیدی می‌شوند مقاومت نشان می‌دهند.

رزین اپوکسی

متداول ترین مدل از رزین های پلیمری که برای طراحی کلاس های مختلف توری مش فایبرگلاس مورد استفاده قرار می‌گیرند، رزین های اپوکسی می‌باشند که مقاومت فیزیکی، شیمایی و حتی تحمل دمای بالایی از خود نشان می‌دهند.

خواص عمومی توری مش فایبرگلاس

کامپوزیت ‌های فایبرگلاس در انواع کلاس ‌ها از طراحی الیاف شیشه و یا نوع رزین پلیمری از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی برجسته‌ای برخوردار می‌باشند. این کامپوزیت ها به‌ دلیل داشتن ویژگی هایی همچون مقاومت بالا، وزن سبک و ماندگاری در مواجه با حملات شیمیایی، محبوبیت زیادی در ساختمان سازی دارند. از جمله خواص برجسته انواع توری مش فایبرگلاس می‌توانیم موارد زیر را معرفی کنیم.

 استحکام فیزیکی بالا

مقدار مقاومت ویژه توری مش فایبرگلاس از فولاد نیز بالاتر می‌باشد، هر چند برخی کامپوزیت‌های مقاوم‌ تری نیز وجود دارند؛ اما این مقدار استحکام برای ساخت سازه‌ها با کارایی بالا کفایت می‌کند.

عایق بسیار خوب جریان برق

این محصولات کاملاً از متریال‌ های نارسانا ساخته می‌شوند و این کامپوزیت‌ها حتی در ضخامت ‌های خیلی باریک نیز سطح عایق‌ بندی کاملی را ارائه می‌کنند.

مقاومت حرارتی زیاد

توری مش فایبرگلاس غیر قابل اشتعال می‌باشد و باعث پخش شدن شعله‌های آتش نمی‌شوند. این محصولات در عین ‌حال که کاملاً نسوز می‌باشند، در مواجه با شعله مستقیم آتش ایجاد دود نیز نمی‌کند.

ثبات در ابعاد

هر گونه تنش دمایی یا رطوبتی در ساختار کامپوزیت فایبرگلاس بدون تأثیر بوده و ابعاد این ساختارها در مواجه با تغییرات دمایی دچار تغییر نمی‌شوند.

توری مش فایبرگلاس با مواد آلی سازگار است

رزین ‌های پلیمری که همگی از مواد آلی تشکیل شده اند، ماهیت اصلی هر نوع کامپوزیت فایبرگلاس را تشکیل می‌دهند. این رزین ها با همراهی فیبر شیشه ای، مقدار سازگاری بالای فایبرگلاس در مواجه با مواد آلی را نشان می‌دهد.

این محصولات از ماندگاری بالایی برخوردار بوده و به ‌سختی پوسیده می‌شوند

ماندگار بودن از ویژگی های اصلی توری مش فایبرگلاس به شمار می‌آید. تمام ساختار این کامپوزیت چه از جانب الیاف شیشه‌  ای و چه از جانب رزین‌ های پلیمری ترکیباتی با طول عمر بالا هستند که هرگز تحت تأثیر شرایط محیطی دچار فرسودگی نمی‌شوند.

توری مش فایبرگلاس در چه کار هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

توری یا مش فایبرگلاس با هدف ایجاد ساختار یکپارچه در اضافه کردن ملات‌ های ساختمانی بر روی اعضای سازه طراحی شده اند.  بدون حضور یک پایه نگهدارنده، نمی‌توان این عملیات را در ساختمان سازی با دقت و ظرافت مناسب انجام داد. همچنین یکی دیگر از دلایل استفاده از این محصول نیاز شما به پایه ‌ای سبک ‌وزن و کم ‌حجم با شرایط نصب ساده می‌باشد که مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالایی نیز داشته باشد. در این بخش چند مورد از قابلیت‌ های کاربردی توری مش فایبرگلاس برای فعالیت ‌های متنوع عمرانی را برایتان آورده ایم.

 

تسلیح سطح دیوار گچی و سیمانی

از توری مش فایبرگلاس می‌توان در پوشش سطوح بزرگ در اجرای دیوارهای نازک ‌کاری شده استفاده کرد. در روش‌ های کلاسیک و قدیمی تر برای گچ ‌کاری و یا سیمان ‌کاری دیوارها از مواد گران ‌قیمت و البته سنگین ‌وزنی مانند توری مرغی و یا توری فلزی رابیتس استفاده می‌شد اما امروزه، توری های مش فایبرگلاس در نهایت سادگی و سبکی با روش اجرای سریع و قیمت ارزان‌ تر می‌توانند پایه مناسبی برای خلق لایه‌های گچی و سیمانی سازه شما باشند. همچنین لازه به ذکر است که این محصولات نسبت ‌به توری های فلزی مقدار انعطاف ‌پذیری بالاتر و مقاومت کششی بهتری از خود نشان می‌دهند.

تسلیح عایق‌ های رطوبتی

سازه‌های آب‌بندی‌ شده یکی از نیاز های طراحی بسیاری از فضاهای عمرانی محسوب می‌شوند. برای عایق ‌کاری رطوبتی سطوح باید از متریال‌ های آب گریز استفاده ‌شود اما در نهایت شرایط به شکلی است که باید یک لایه عایق بندی رطوبتی را بر روی سطوح اصلی سازه قرار بدهیم. برای عایق‌ بندی بهتر، از نگهدارنده‌ هایی مانند توری مش فایبرگلاس استفاده می‌شود که انعطاف ‌پذیری بالا برای پوشش زوایای متنوع، مقاومت کششی بالا و فشارهای زیاد سازه را ارائه می‌کنند. همه این ویژگی ها سبب شده که انواع توری مش فایبرگلاس یکی از مناسب ترین محصولات برای عایق بندی رطوبتی باشند.

توری مش فایبرگلاس برای تقویت سنگ‌های ساختمانی

سنگ‌های برش خورده در اندازه های بزرگ یکی از بهترین مواد در ساختمان ‌سازی و طراحی آن می‌باشند. این سنگ‌ها به شکل گسترده ای در نماسازی و یا کف‌ سازی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و یکی از محصولات محبوب نزد طراحان و مهندسان می‌باشند. هرچند که شکننده بودن این سنگ ها مشکل بزرگ آنها می‌باشد اما می‌توانیم با تقویت آنها توسط توری مش فایبرگلاس این مشکل را نیز برطرف کنیم. با وجود ویژگی هایی که این توری‌ ها ارائه می‌کنند، وزن سنگ و یا ضخامت آن بیشتر نخواهد شد؛ اما مقاومت فیزیکی آن به شکل قابل ‌توجهی افزایش پیدا می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که این امر ممکن باشد حتی وقتی که سنگ شکسته ‌شده است به ‌علت حضور توری همچنان بتوان از ساختار یکپارچه آن در نماسازی و کف ‌سازی استفاده شود.

توری مش فایبرگلاس

توری مش فایبرگلاس

ترمیم ترک در انواع سطوح با استفاده از توری مش فایبرگلاس

ترک ها از مشکلات همیشگی در بیشتر سازه ‌های عمرانی می‌باشند که در صورت کم توجهی به آنها احتمال خرابی بزرگ تر را ایجاد می‌کنند. ترک ها می‌توانند با گذشت زمان عمق بیشتری پیدا کرده و ماهیت فیزیکی و شرایط کاربردی ساختارهای عمرانی را تهدید کنند. برای برطرف کردن و پیشگیری از ترک در اعضای سازه راه ‌حل ‌های متعددی وجود دارد که در تمامی آنها نیاز به ایجاد یک لایه ساختاریافته برای پوشش سطوح آسیب ‌دیده داریم. توری مش فایبرگلاس ترک گیر یکی از بهترین ایده‌ها برای ایجاد چنین لایه ساختار یافته به شمار می‌آیند که با نصب شدن، آمادگی استفاده درست از ملات ‌های پوشاننده ترک را فراهم می‌سازد.

امیدواریم که این مطلب اطلاعات کاملی از توری مش فایبرگلاس را به شما ارائه کرده باشد، و شما بتوانید با توجه به این توضیحات خرید بهتری داشته باشید. در صورت وجود سوالات بیشتر در مورد محصولات می‌توانید با شماره ۲ –  ۸۸۸۵۷۵۷۰ – ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها